Žiarivé záclony

Biele a žiarivé záclony sú snom každej vládkyne domácnosti. Musíte sa ale zmieriť s tým, že aj napriek všetkej starostlivosti, časom stráca bytový textil svoju prirodzenú belosť. Môžu za to nielen pary pri varení v kuchyni, ale aj bežná prevádzka a v mnohých domácnostiach navyše stále ešte fajčenie obyvateľov. Do náhrady zašlých záclon sa vám ešte nechce? Využite pár tipov na ich osvieženie a vybielenie.

Najdostupnejšie prostriedky sú obyčajná soľ a prášok do pečiva

Osvedčená babičkovská rada – zašednuté záclony zložte z bežcov na garniži a namočte ich cez noc do vody so soľou, na 10 litrov – 3 lyžice. Potom vyplákajte a bežne perte. Je to nielen lacné, ale postup naozaj funguje. Vylepšite ho ďalším prostriedkom, práškom do pečiva. Pridajte 5 balení do pracieho kúpeľa, nechajte aspon 30 minút máčať a sneh bude pre vaše záclony len tmavým partnerom.

Zašpinené záclony pred praním v práčke trochu pripravte. Namočte ich aspoň na hodinu do vane, kde v 10 litroch vopred rozpustite pol kila sypkej sódy. Všetky nečistoty sa premenia na hnedastú vodu, ktorú párkrát pri plákaní vymeňte a až potom dajte záclony šetrne prať. Využite buď program pre veľké kusy bielizne, alebo znížte otáčky pracieho bubna.

Sóda, či už jedlá alebo kryštalická, zmäkčuje vodu a zvyšuje účinky prania. Na trhu dostanete tiež líniu domácej chémie Savo. Využite ju aj na záclony, nechajte ich vo vlažnom roztoku niekoľko hodín, potom ich vyperte. Klasikou je Vanish na záclony, tekutý alebo v prášku za cenu 3 až 6 eur.

Neveríte receptom vašich babičiek (a dedkov)? Kúpte si špeciálny bieliaci prípravok, priamo určený na pranie záclon. Nájdete ho v drogériách buď v sypkej, alebo v tekutej forme a riaďte sa podľa návodu na použitie. Známy je aj prípravok Qalt, desaťdekový sáčok na jedno pranie zaobstaráte za približne 1,20 eur.

Jedna z gazdiniek, ktorá sa podľa vlastných slov celý život pohybuje okolo chémie, poradila ďalší účinný recept. Urobte do vane alebo umývadla roztok z 10 l teplej vody, 3 lyžíc hydroxidu sodného a 3 lyžíc mydlových vločiek. Do roztoku namočte asi na 2 hodiny záclonu, občas ju vareškou obráťte. Potom už len žiarivo biele záclony vypláchajte a naškrobte.

Ak sa predsa len starých receptov nebojíte, skúste pre bielu bielizeň pridať do práčky dobre uzavretý bavlnený sáčok s vaječnými škrupinami. Vraj pomáha aj pár lyžíc bieleho octu, ktoré pridajte do vody k namáčaniu. Voči žltnutiu bielizne aj záclon sa babičky bránili 1 lyžicou liehu a 1 lyžicou terpentínu, ktoré pridávali do plákacieho kúpeľa.

Záclonu pri plákaní opticky rozjasníte modrým školským atramentom

Opticky belšiu záclonu vytvoríte pridaním niekoľkých kvapiek školského modrého atramentu do posledného pracieho kúpeľa. Je to vlastne náhrada za skôr používané minerálne modré farbivo kremičitan kobaltnato-draselný. Škrobenie vyriešte priamo v práčke tekutým škrobom, ale strážte, aby nebol príliš hustý. Šikovnou náhradou je voda z niekoľkých lyžíc uvarenej ryže.

Pranie záclon spravidla spojte dohromady s umývaním okien, o ktorom sme písali v jednom z minulých článkov. Záclony po celej pracej procedúre zaveste vlhké, všetky ich vlákna sa na okne narovnajú. Ak sa vám podarilo bytové textílie pokrčiť, vyžehlite ich opatrne mierne teplou žehličkou alebo pokrčené miesta vyrovnajte parou.

Záclony perte opatrne pri nízkej teplote a na šetrnom programe.

Ak vaše záclony stratili tú žiaru, ktorú mali pri kúpe, nemusíte ich hneď vyhadzovať. Použite jeden z mnohých receptov na ich oživenie a nechajte ich ďalej zdobiť vaše okná. Nesklame vás totiž ani prírodná, ani chemická cesta. Po bielení nechajte záclony vždy prať, ale nezabudnite na teplotu 30 až 40 ˚C a len šetrný program na odstreďovanie.