Záclony a závesy môžu plniť mnoho úloh

Keď potrebujete súkromie alebo chcete mať kontrolu nad svetlom vo svojom dome, potrebujete závesy a záclony. Nepodliehajú iba praktickému účelu. Použitie závesov a záclon  vo vašej domácnosti ponúka širokú škálu dizajnových možností, ktoré môžu urobiť miestnosť štýlovejšou a elegantnejšou. V závislosti na vzhľade si môžete vybrať z rôznych záclon.

Hrajte s farbou a vzorom

Záclony sú ideálnym spôsobom, ako pridať nový výzor  k akémukoľvek dizajnu. Pretože sú k dispozícii v širokej škále farieb a vzorov. Ak váša  izba obsahuje predovšetkým neutrálne odtiene, pridajte záclony v odvážnych farbách, ako je jasne červená alebo bohatá smaragdová. Môžete tiež použiť záclony v neutrálnej farbe ako biela alebo šedá, aby ste zmiernili jasný dizajn izieb. Záclony v atraktívnej vzorke, ako sú pruhy, alebo kvetinové vzory môžu urobiť nevýraznú miestnosť s plnými farbami, majú o niečo viac života.

Tkanina vašich záclon môže výrazne ovplyvniť vzhľad a atmosféru miestnosti. Pre ležérny vzhľad ľahké tkaniny ako bielizeň, bavlna a bavlnené zmesi fungujú dobre. Ak chcete mať veľký, formálny pocit, vyberte si záclony vyrobené z tkanín s vysokou hmotnosťou, ako je zamat, hodváb a hodvábny hodváb, ktoré dodávajú do miestnosti trochu bohatosti. Texturované materiály, ako je krajka, tvíd alebo gobelín, ponúkajú aj formálnejší pocit.

Hrajte sa s dĺžkou
Dĺžka vašich záclon môže ovplyvniť vzhľad miestnosti. Podlahové dvere alebo závesy, ktoré mierne kĺžu na podlahe, ponúkajú tradičný, formálny vzhľad, zatiaľ čo štýly, ktoré končia práve na okne alebo pod okenným parapetom poskytujú viac príčinný vzduch. Ak chcete, aby sa vaša stropná plocha zdala vyššia, alebo len pridajte trochu dramatickejšie k dizajnu, zaveste závesy nad okienko, aby ste mali ilúziu väčšej výšky vo svojej izbe.