Záclony alebo žalúzie?

Veľké okná sú sen každého. Zaplavujú miestnosť svetlom, takže sa cíti priestranný a vzdušný a získate skvelý pohľad na čokoľvek, čo sa deje vonku. Niekedy budete chcieť nejaké súkromie z vonkajšieho sveta a veľké okná sa môžu ťažko zakryť. Takže sme vytvorili niekoľko rôznych úprav okien a ako ich urobiť vo vašej domácnosti.

 

Niekoľko tipov, ako začať:

Uistite sa, že zvážite využitie miestnosti a to, čo chcete urobiť vaše obloženie okien. Môžete napríklad len zmierniť okraje veľkých okien, alebo môžete chrániť vaše súkromie alebo len blokovať svetlo v určitých časoch počas dňa. Používajte ľahké tkaniny. Ak nie ste špeciálne ide o stredoveký hrad pocit, ťažké tkaniny môže spôsobiť uklonenie a mohol urobiť záclony dosť ťažké pretiahnuť cez. Budú tiež oveľa drahšie. Nemôže sa rozhodnúť medzi oknami alebo žalúziami? Prečítajte si náš článok – Záclony alebo žalúzie?

 

Pre vyleštený vzhľad

Žalúzie sú dokonalým riešením pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý, kurátaný vzhľad. Existuje veľa rôznych typov žalúzií, ale pri veľkých oknách, romantické odtiene vám poskytnú jednoduchý a sofistikovaný vzhľad. Vyberte si rovnakú farbu ako steny a sotva si všimnete, že sú tam, keď sú otvorené.

 

Žalúzie sú ideálne aj vtedy, ak máte viacero okien, pretože vám umožňujú ľahko zjednotiť miestnosť s rovnakou farbou alebo vzormi medzi oknami. Zvoľte úplne neviditeľnú, takže svetlo sa stále filtruje po zatvorení žalúzií, čím vytvára svetlý, ale súkromný priestor.

 

Ako merať blindy

Prvým krokom je pozrieť sa na vaše okno a rozhodnúť sa, kde bude nevidiaci visieť. Ak sa vaše okná nachádzajú napríklad vo výklenku, potom sa budete musieť rozhodnúť, či slepý bude visieť vo vnútri alebo mimo neho.

 

Pomocou kovového pásku zmerajte šírku. Ak meriate vo vnútri výklenku, uistite sa, že ste merali šírku v rôznych bodoch, pretože to nemusí byť konzistentné. Najmenšie meranie použite ako svoju šírku. Pre okná bez výklenku zmerajte okenný rám a pridajte 10 cm, aby ste okná správne pokryli. Potom zmerajte dĺžku. Pre okno s priehlbinou, ako je šírka, zmerajte dĺžku v troch rôznych bodoch a použite najmenšiu. Pre okná bez výklenku rozhodnite, ako dlho chcete, aby bol blind, a zmerajte až k tomuto bodu z hornej časti tvarovky.

 

Veľké okná sú dramatické, a ak chcete zvýšiť to, potom záclony sú spôsob, ako ísť. Uistite sa, že vaša záclonová lišta alebo zábradlia sú nad vaším oknom a prechádzajú cez konce. To bude znamenať, že vaša opona visí okolo vášho okna pri kreslení, čo bude rám obrazu, takže samotné okno vyzerá ešte väčšie ako je.

 

Uistite sa, že vaše záclony vyčnievajú pomocou tkaniny v inej farbe ako vaše steny. Vyblednutá textília môže byť príliš ťažká pre veľké okná, ale tmavšia tkanina pomôže obmedziť množstvo svetla, ktoré sa filtrovalo.

 

Ako merať závesy

Pomocou kovového páskovacieho nástroja zmerajte šírku závesovej lišty alebo pólu, pri prekrytí 2,5 cm, keď sú závesy zatvorené. To vám dá závesy, ktoré pokrývajú šírku, ale vyzerajú ploché cez okno. Násobenie merania o 2, ak chcete, aby sa opona zobrazila jemne zhromaždená.

 

Pred meraním dĺžky sa musíte rozhodnúť, ako chcete, aby vaše záclony padali. Mohli sa dostať nad prah, pod parapet, na podlahu alebo dokonca k bazénu na podlahe.

– Nad parapetom – koniec 1,25 cm nad parapetom

– Pod okenným parapetom 15 cm pod parapetom

– dĺžka podlahy – koniec 1,25 cm nad podlahou

– Pool – môže byť v rozmedzí od 2,5 cm do 20 cm

 

Pre čistú estetiku

Ak máte pocit, že žalúzie, záclony alebo závesy sú príliš veľa pre váš priestor a chcete niečo čistšie, potom zvážte okná s integrovanými žalúziami. Týmto spôsobom sa nemusíte obávať umiestňovania záclonových zábradlí alebo umývania tkanín.