Vyberte si záclony a závesy

Mať okno v kuchyni je snom snáď každého kuchára či kuchárky. Vďaka nemu je v miestnosti prirodzené denné svetlo, môžete vyvetrať, keď varíte niečo aromatického alebo keď sa niečo nepodarí, a navyše sa počas varenia môžete pozerať do okolia. Holé okno však vyzerá čudne a priame slnečné lúče vás môžu oslňovať, takže je dobré vymyslieť nejaké to tienenie. Len je potrebné vybrať také, ktoré nebude prekážať pri práci a zvoliť ľahko čistiteľný materiál.

Žalúzie, záclony či rolety?

Pomocou tienenie ochránite kuchyňa pred priamym slnečným svetlom i zvedavými pohľadmi zvonku (záleží na tom, akú textíliu použijete). Žalúzie sú síce praktické, ale pôsobí trochu neosobne. Závesy a záclony dotvára celkový štýl miestnosti, dodajú kuchyni vzdušnosť aj svetlosť a môžu pôsobiť romanticky a útulne. Ak nemôžete záclony použiť kvôli nedostatku miesta, použite textilné rolety, ktoré preberajú výhody žalúzií aj záclon.

Nedokážete si vybrať zo širokej ponuky záclon a závesov?

Typ tienenie vyberajte predovšetkým podľa štýlu miestnosti, farieb a materiálov. Do kuchyne sa hodia ľahké materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a perú. Býva tu totiž väčší neporiadok a látka sa rýchlejšie zašpiní. Materiál by nemal mať tendenciu nasávať cudzie pachy, takže sa do kuchyne hodí látky s väčším podielom polyesterových vlákien. Tie sa však môžu ľahšie vznietiť od sporáka, rúry na pečenie či iného kuchynského spotrebiča, takže si na to dávajte pozor a nedávajte ich do ich blízkosti.

Ako na výber záclon

Závesy či záclony je potreba farebne zladiť s ostatným vybavením interiéru, ako sú podlahy, steny, kuchynská linka či drobné vybavenie. Ak máte radi teplo, voľte teplé farebné odtiene, ako je žltá, červená alebo oranžová. Ak chcete, aby miestnosť pôsobila chladnejšie, voľte modrú alebo zelenú. Záclony môžete farebne zladiť napríklad s utierkami, chňapkami či obrusom. Vyberajte radšej záclony bez prílišného zdobenia.

Závesy by mali siahať po parapet alebo až na zem. Dávajte si pozor na to, aby nezakrývali radiátory. Zvýšili by ste riziko požiaru aj náklady na vykurovanie. Ak máte problémy s nedostatkom svetla, môžete zvoliť kratšie záclonu, ktorá bude siahať napríklad len do polovice či jednej tretiny okna. Môžete zvoliť aj prekrížené záclony, ktoré vďaka bočným uvažuje zachovajú žiaduce výhľad z okna. Tie sa však hodí skôr do rustikálnejšiu interiérov.

Pri výbere záclony nezabúdajte ani na vhodné garniže alebo konzoly pre ich zavesenie. Voľte skôr ľahšie garniže bez zbytočných záhybov a z materiálov, ktoré nenasiaknu kuchynské pachy. Zároveň by sa mali typovo hodiť do štýlu kuchyne.