Trpíte nespavosťou? Praktické rady, ako spať lepšie.

Nespavosť je častý problém, ktorý v pokoji postihuje čoraz viac ľudí. Niektoré stratégie, tipy a triky vám môžu pomôcť účinne s ním bojovať.

Hlavným príznakom nespavosti sú ťažkosti so zaspávaním alebo spánkom. Výsledkom je nedostatok spánku a následná únava.

Ako prestať trpieť nespavosťou

Veci, ktoré robíte cez deň, môžu ovplyvniť kvalitu vášho nočného spánku. Ak trpíte nespavosťou, existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť účinne s ním bojovať:

Vytvorte zdravú rutinu.

Nájdite si činnosť, ktorá vás uvoľní a vyčerpá tesne pred spaním, vyhnite sa sledovaniu televízie alebo surfovaniu na internete a stanovte si vhodný čas na spánok a vstávanie, ktorý môžete sledovať aj cez víkendy. Tiež nechcete pred spánkom príliš namáhať svoju myseľ. Namiesto toho si môžete dopriať horúci kúpeľ alebo sprchu.

Posteľ používajte iba na spánok

Nesledujte televíziu ani nejedzte, nájdite si iné miesto na odpočinok alebo čítanie a neberte si prácu do postele. Zaistite, aby bola vaša posteľ a matrac pohodlné. Ak nie, vymeňte ich.

Vyhnite sa tabaku, alkoholu a vzrušujúcim nápojom Nespavosť je ďalším dôvodom, prečo prestať fajčiť. Tabak je vzrušujúci a abstinenčné príznaky môžu spôsobiť, že sa v noci prebudíte, ak nemôžete zaspať. Kofeín a teín sú tiež zlé pre spánok. Pitie alkoholu tesne pred spaním preruší spánkové cykly, akonáhle sa počiatočný spánok skončí.

Cez deň cvičte a sledujte stravu.

Pravidelné športovanie počas dňa zlepšuje kvalitu spánku. Skúste cvičiť asi tri hodiny pred spaním, aby vaše telo malo čas pred spaním fyzicky relaxovať. Vyhnite sa veľmi veľkým večerám.

Nezabudnite na pohodlie

Pohodlná posteľ a kvalitné posteľné obliečky pomôžu dosiahnuť potrebné pohodlie pre spánok. Vyberte si bavlnené posteľné obliečky, ktoré udržiavajú optimálnu teplotu počas spánku.