Tipy pre jarné upratovanie

Ešte sme sa ani nespamätali z predvianočného zhonu a už je načase pustiť sa do jarného upratovania. Nič sa nedá robiť, poriadok musí byť. Ale ide to aj bez infarktu! A trebárs aj s úsmevom.


Plánujte a  zapojte celú rodinu

Provou a najdôležitejšou zásadou je naplánovať si, čo je potrebné urobiť, a prácu si dobre zorganizovať.

Nie je nutné, aby ste všetko zvládli za jediný deň. Keď si upratovanie rozdelíte na niekoľkých častí, nebudete na jeho konci zničený a zostane vám čas aj na iné veci. Trebárs na príjemný odpočinok.

Žijeme v 21. storočí a domáce práce u nás už dávno nie sú len úlohou  žien. Do upratovania by sa mala zapojiť celá rodina. Keď so svojimi plánmi zoznámite všetkých členov včas, určite vám pomôžu.

Vybavte sa

Ak ste doteraz umývala podlahu v kľaku, alebo ste si máčali ruky v špinavej vode a utieral nevábne vyzerajúcou starou handrou namotanou na metle, je čas ísť nakupovať  mop.

Kúpte si kvalitný savý mop z mikrovlákien, ktorý rýchlo odstráni aj mastné nečistoty. Tiež sa vám bude hodiť vedro s výlevkou a žmýkacím košom.

Umývanie okien vám výrazne uľahčí stierka a špeciálne handričky na leštenie skla.

Pri čistení všemožných povrchov oceníte papierové vlhčené utierky a na veľký sezónne upratovanie sa vám bude hodiť aj zásoba pevných plastových vriec.

Násady na vysávanie prachu medzi rebrami radiátora zase ušetrí zdĺhavú prácu.


Správne zvolené čistiace prostriedky pracujú za vás

Nezabudnite na účinné čistiace prostriedky. Len s obyčajným saponátom by ste upratovali celú večnosť.

Pripravte si preto okrem obvyklých prípravkov ešte sprej na mastnotu (oceníte ho pri čistení digestora a sporáka), prostriedok na čistenie rúry na pečenie a sklokeramickej dosky. Tiež dezinfekčný protiplesňový roztok v spreji, sprej proti vodnému kameňu, šetrnú leštenku na nábytok a vhodný prípravok na podlahu.

Na nerez chytro


Ak vaše nerezové spotrebiče nie sú vybavené ochranou proti odtlačkom prstov alebo nemajú matnú úpravu, je na nich vidieť skutočne každý dotyk.

Vodovodná bateria hubka na riad (aspoň jej hrubá strana) ani čistiaci piesok na nerez nepatria, vytvoril by stopy, ktoré by išli len veľmi ťažko odstrániť.

Radšej používajte špeciálne čističe. Tie sa nanášajú v dvoch krokoch. Prvý prostriedok si poradí s mastnotou a špinou, druhý na nerezu vytvorí tenký ochranný film.

Kvety bez prachu!

Izbové rastliny nezabúdajte pravidelne rosiť vodou a pri každom väčšom upratovaní im doprajte poriadnu sprchu.

Rastliny s veľkými listami, ale nielen pre ne, je skvelým pomocníkom špeciálny postrek na báze parafínového oleja. Ten na povrchu listu vytvorí ochranný lesklý film.

Prípravok možno bežne kúpiť v záhradníctvach a kvetinárstvach, odstraňuje prach a zaschnuté škvrny, zlepšuje vzhľad listov a chráni rastliny pred škodcami.
umývanie okien

Ak by existovala hitparáda najhorších domácich prác, tak by sa na popredných miestach určite objavilo umývanie okien. Driete sa celý deň a rovnako potom nejakú tú prekliatou šmuhu objavíte!
umývame okná

Na umývanie okien si urobte čas. Nezabudnite poctivo umyť aj všetky rohy. Použite horúcu, mydlovú vodu a najskôr zmyte vrchnú, špinavú vrstvu.

Akonáhle okno umyjete, použite mäkký, najlepšie froté, handrička, ktorým je do sucha vytrite a vyleštíte. Pokiaľ chcete predísť obávaným šmuhám, je potreba s leštením dlho neotáľať a okná vyleštiť ako je to len možné.
Drahé čističe skla

Na umývanie okien môžete zvoliť niektorý zo špeciálnych čističov určených na okná a skla. Nie je to ale nutné. Najprv vyskúšajte klasický postup s vodou a trochou prípravku na riad.
Ostatné sklenené povrchy

Rovnako ako na okná, aj na iné sklenené časti či nábytok, ako sú stoly či vitríny, môžete použiť horúcu vodu so saponátom. Vždy je ale treba povrch znova opláchnuť čistou vodou.

Ak umývate sklo, napríklad aj poháre, môžete do vody pridať kvapku octu. Poháre sa vám tak budú lepšie lesknúť a predídete šmuhám.

Na umytých a čistých oknách lepšie vyniknú nové záclony a závesy.


Špeciálny trik na sklo

Umývate Ak je viac sklenených produktov, môžete vyskúšať aj tento špeciálny recept: zmiešajte pohárik čistého liehu s pohárom vody a jednu čajovú lyžičkou octu. Túto zmes môžete použiť nielen na čistenie skla, ale aj na chróm či dlaždice.
Zubná pasta nielen na zuby

Keď je sklo veľa zašlé a nejde umyť »normálny« cestou, používa sa amoniak. Stačí len naliať kvapku do vody a želaný výsledok sa čoskoro dostaví. Pokiaľ ani táto metóda nepomôže, je tu ešte jedna finta – zašlé miesto potrieť vazelínou, nechať pôsobiť a umyť až nasledujúci deň. Nemáte vazelínu? Nevadí! Pomôže aj zubná pasta. Potrite jej špinavé sklo a nechajte odmočiť vo vode. A čisté sklo budete mať čo nevidieť.
Čistíme obklady a dlažby

Keramické dlažby sú vďačným materiálom nielen vďaka svojej výdrži, ale aj vďaka nie príliš náročným požiadavkám na údržbu. Rozhodne nemožno povedať, že nepotrebujú žiadnu údržbu. A malá vrstva nečistôt sa odstraňuje ďaleko ľahšie než špina zažratá, doplnená o vodný kameň a hrdzu.