Tipy na využitie

Zrejme jednou z najrozšírenejších tekutín v domácnostiach a kuchyniach je ocot. Je dosť univerzálny, slúži totiž ako konzervačná látka, korenie, liek aj čistiaci prostriedok. Jeho hlavnou zložkou je kyselina octová v koncentrácii od 4 do 18% podľa druhu octu. Najbežnejšia je koncentrácia 8%, ocot s 10% a viac musíte kvôli nebezpečenstvu poleptania slizníc používať zriedený.

Ocot je univerzálny upratovací prostriedok, zlikvidujete s ním napríklad vodný kameň.
Na čistenie a ošetrovanie predmetov v domácnosti používali naše babičky ľahko dostupné, účinné a lacné prírodné prostriedky aj suroviny. Medzi svoje hlavné zbrane radili práve ocot, jedlú sódu a šťavu z citróna. Všetky neznáme a nové postupy si ale radšej vopred vyskúšajte a overte, nie všetky platia vždy a všade. Internet ich ponúka škálu a my sme pre vás vybrali zaujímavé tipy.

Zriedeným octom ošetríte aj uštipnutie hmyzom alebo popálenie slnkom

O octu sa tvrdí, že v malom množstve čistí telo a navyše podporuje trávenie. Pokiaľ ho pridáte k ťažko stráviteľnému jedlu, treba k strukovinám, zmiernite nadúvanie. Výborný je aj na čistenie zubov a sliznice v ústach. Na kloktanie sa odporúča 1 lyžica octu do pohára vody. Octovej zábaly mierni opuchy a ocot jablčný zase dokáže upraviť narušenú mikroflóru čriev a zníži krvný tlak či vysoký cholesterol.

Medzi svoje hlavné zbrane radili babičky ocot, jedlú sódu a šťavu z citróna.
Ocot je naozaj upratovacím bojovníkom. Rýchlo s ním zlikvidujete vodný kameň z varných kanvíc a vyčistíte s ním aj upchatý odpad. Nasypte do výlevky sódu so soľou a zalejte octom. Búrlivá reakcia prepláchne všetky nečistoty, ktoré potom zalejte prúdom horúcej vody. Vodou s octom tiež dostanete za chvíľu pripáleniny z mikrovlnky. Pre biele prádlo pomáha pridať do práčky pár lyžíc bieleho octu.

S octom ušetríte za drogériu, pomôže na riad i koberce

Ocot patrí medzi osvedčené ľudovej prostriedky aj pri umývaní okien. Pridajte ho trochu do teplej vody, umývanie vám pôjde ľahšie a skla dostanú pekný lesk. Na mastné škvrny platí niekedy ocot, inokedy zase alkohol. Zmiešajte lyžicu jedlej sódy s lyžicou octu a pomaly prilievajte vodu, aby zo zmesi vznikla hustejšia pena. Tú naneste na špinavý koberec zapracujte kefou a zvyšky čističa potom povysávajte.

• Čo sa silnou vrstvou prachu? Utrite ho opatrne jablčným octom.
• Hľadáte odpudzovač prachu? Pripravte ho z litra vody, dvoch lyžičiek octu a lyžičky glycerínu.
• Čím vyčistiť škáry medzi dlaždičkami? Obyčajným octom, pomôže aj proti plesniam.
• Máte upchatý odpad? Nasypte do výlevky ocot so soľou, zalejte octom a prepláchnite vodou.
• Prepotené bielizeň najprv namočte do vlažnej vody s octom a až potom ho dajte do práčky.

Škvrny z plastového riadu odstráňte s pomocou kypriaceho prášku do pečiva. Vydrhnite ich a potom ich opláchnite octovou vodou. Drevené doštičky budú ako nová, pokiaľ je na tri hodiny namočíme do octovej vody. Ocot zmiešaný s teplou vodou je skvelý aj na umývanie zrkadiel. Než sa pustíme do leštenie dreveného nábytku, očistite ho zmesou vlažnej vody s octom, do ktorej ľahko namočte čistú handru.S akými druhmi octov sa môžeme stretnúť najčastejšie? Liehový ocot sa vyrába väčšinou z destilovaného alkoholu z raže, zemiakov alebo cukrovej repy. Vínny ocot vzniká z červeného alebo bieleho vína a je výsadou stredomorskej kuchyne. Ovocný ocot sa získava kysáním liehu obsiahnutého v ovocnom alebo sladovou víne, ktoré bolo zriedené kvasným liehom. Najznámejší je ocot jablčný. Ocot balsamico vyrába z muštu špeciálne