Starostlivosť o laminátovú podlahu

Laminátové podlahy úplne premenili milióny domov a okrem estetických hodnôt je hlavným lákadlom tohto typu podlahy to, že je ľahké ho pripevniť akýmkoľvek kompetentným milovníkom domácich potrieb a je extrémne odolný a má extrémne náročný povrch akúkoľvek inú formu podlahy. V niektorých prípadoch to viedlo k nejakému uspokojeniu domácností, ktorí veria, že ich nové poschodie je úplne nezničiteľné a bez údržby. Bohužiaľ, laminátové podlahy môžu a trpia opotrebovaním a napriek svojej húževnatosti môže dôjsť k poškodeniu. Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť, aby laminátová podlaha udržiavala svoj dobrý vzhľad a plne zodpovedala svojej reputácii dlhovekosti.

 

čistenie

Každý si myslí, že vie, ako čistiť podlahu, ale mnohé tradičné metódy môžu byť neefektívne a dokonca potenciálne škodlivé, takže by sa vždy malo pamätať na to, že laminátové podlahy majú veľmi tvrdý horný povrch, ale zraniteľnejšiu štruktúru. Vzhľadom na skutočnosť, že tieto podlahy sú tvorené samostatnými doskami, môže voda preniknúť pod povrch a spôsobiť vážne poškodenie. Preto sa musí zabrániť mokrému vyčisteniu týchto podláh. Všetko, čo je potrebné, je najskôr odstrániť nečistoty, najmä ostré častice, pomocou mäkkej metly alebo vysávača s vhodným nástavcom.

Treba sa vyhnúť otáčavým lištám, pretože aj napriek tomu, že môžu byť nastavené dostatočne vysoko, aby nedošlo k fyzickému dotyku s podlahou, akýkoľvek chmýř alebo nečistoty prilepené na rotačné kefy, ako to nevyhnutne robí, môžete premeniť vysávač na silnú brúsku!

 

Čistenie vlhkým (nie vlhkým) handričkou alebo mopom je potom najlepším spôsobom, ako udržať podlahu dobre vyzerajúcu. Čistá voda je často primeraná alebo čistiaci prostriedok odporúčaný výrobcami podlahy. Treba sa vyhnúť bežným čistiacim prostriedkom pre domácnosť, ako sú čistiace prostriedky a najmä mydlá, pretože majú tendenciu sa dotýkať kĺbov medzi doskami.

 

Laminátová handrička na čistenie podláh

Ideálna laminátová podlahová čistiaca utierka

Pri obzvlášť tvrdých nečistotách sa môže vykonať jednoduché čistenie škvŕn a značky, ako je decht alebo farba, sa môžu zvyčajne odstrániť opatrným použitím odstraňovača laku na báze acetónu, ktorý sa potom musí dôkladne vyčistiť. Žuvacia guma sa najlepšie odstráni tým, že sa najprv ochladí ľadom, aby sa vytvrdilo a potom sa jednoducho oškrabovalo plastovým škrabkou, ako je napríklad kreditná karta.

 

Preventívna údržba

Prevencia je vždy lepšia ako vyliečenie a na minimalizáciu prípadných šancí na opotrebenie alebo poškodenie je potrebných niekoľko jednoduchých opatrení. Ťažký nábytok, najmä s malými kovovými kontaktnými bodmi, ako sú kovové kolieska, môže mať za následok závrat. Použitie koliesok a podložiek pod ťažkým nábytkom to môže zabrániť. Mnohé škrabance sú spôsobené tým, že sa do obuvi dostávajú čiastočky zrnitosti.

 

Dobre umiestnené rohože a koberce môžu minimalizovať toto riziko. V priebehu času sa laminátové podlahy môžu zhoršovať, keď starnú, a hoci to nemusí byť problém za predpokladu, že blednutie je rovnomerné, môže zničiť vzhľad podlahy, ak je blednutie nezvratné. Pravidelné preskupovanie nábytku a premiestňovanie kobercov sa môže vyhnúť takýmto problémom a poskytnúť ochranu pred jasným slnečným svitom, čo tiež pomôže podlahe udržať nový vzhľad dlhšie. Nábytok nikdy nesmie byť pretiahnutý cez podlahu a nikdy by sa nemali používať čistiace alebo brúsne čistiace prostriedky.