Provence štýl

Provence je veľmi originálna interpretácia štýlu krajiny. Názov nebol vybraný náhodou, pretože duch tohto provinčného Francúzska je typický pre tento interiérový dizajn. Rustikálna naivita, pohoda a osobitná jednoduchosť sú hlavnými charakteristikami štýlu.

Provence v apartmáne a dome

Nie je ľahké zmeniť vaše túžby a nápady do reality, keď vyzdobíte obývaciu izbu, spálňu alebo kuchyňu v mestskom byte. Budete musieť zvážiť tisíce detailov. Avšak všetko, čo súvisí s obyčajnou dedinou alebo vidieckym domom, je oveľa jednoduchšie. Štýl Provence vyzerá naozaj harmonicky v chalupách, vilách. Napriek tomu je možné vytvoriť veľmi útulný dom v štýle Provence dokonca aj  na malej ploche.

Zloženie farieb, materiálov a nábytku

Provence má svoje vlastné povinné vlastnosti, takže každý detail hrá jedinečnú úlohu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať farbám. Steny a stropy sú často zdobené svetlými pastelovými farbami, hlavne bielymi. Materiály sú tiež veľmi dôležité. Na vytvorenie rustikálnej jednoduchosti môžete použiť hrubú omietku a dobre upravené drevo. Nábytok musí byť vyrobený z dreva a malovaný v svetlých alebo jasných farbách lúk, vody, levandule alebo tyrkysovej. Takáto hra svetla by mohla pomôcť vytvoriť pocit večného leta a tepla z južného Francúzska.

Mali by ste venovať mimoriadnu pozornosť účinkom opotrebovaných vecí. Ak nemáte možnosť ich kúpiť, môžete takýto efekt dosiahnuť sami. Hlavná vec je poskytnúť svojim miestam veci, ktoré majú nejaké dôsledky času. Je zakázané používať príliš elegantné a štipľavé veci, pretože hlavnou myšlienkou je dosiahnuť efekt rustikálneho života, trochu hrubú jednoduchosť a neobmedzenie dizajnu.

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že všetky kovové prvky by mali dopĺňať len drevené časti, čo ich bude vyzerať veľmi úctivo. Nábytok by však mal vyzerať ako starožitnosti.

Okrem toho by všetky tkaniny mali vyzerať harmonicky s celým dizajnom. Môžete použiť jednoduché bavlnené textílie s výtlačkami kvetov, stromov a bylín.

Ak sa vám páči všetko jednoduché a originálne v rovnakom čase, môžete si vybrať štýl Provence. Ako už bolo spomenuté, tento štýl bude perfektne vyzerať vo vidieckych domoch. Atmosféra pokoja a odpočinku pod prírodou je zvláštnym prvkom Provence.

Rozdiel medzi Provence a klasickými interiérovými štýlmi

Všeobecne platí, že obe tieto štýly majú veľa spoločných vlastností. K dispozícii je starožitná štylizácia, používanie starožitností a farebného dizajnu.

Najdôležitejším prvkom štýlu Provence je však uvoľnená a útulná atmosféra vidieckeho domu. Jednoduchosť vidieka je vyjadrená harmóniou s prírodou a mimoriadnou komfortnou náladou.