Prehozy – elegantný doplnok do spálne

Prehozy – elegantný doplnok do spálne
Hoci by sa mohlo zdať, že přehozům cez posteľ už dávno odzvonilo a dnes už ich nájdete len na posteliach vašich babičiek, nie je tomu tak. Prehozy sa vracajú a prinášajú so sebou nový štýl a šmrnc do vašej spálne.
Elegantná prikrývka cez posteľ dodá spálni šmrnc

Človek v priemere prespí celú tretinu svojho života, preto by si mal zakladať na svojej spálni. A to nielen na donekonečna skloňovaných kvalitných matracoch, roštoch a posteliach. Nie je to ani o funkčných nočných stolíkoch. často opomínanou stránkou býva dizajnová stránka spálne. Áno, kúpte si všetko do farby a v jednom štýle, ale predovšetkým pohodlie. Maximálne sa dočítate, aké posteľné obliečky áno a aké nie. Ale čo ďalšie detaily v spálni, konkrétne napríklad prehoz?

Vzhľad spálňa je pre vás rovnako dôležitý ako kvalitná posteľ s matracom. Predsa len je to miesto, kde svoje telo regenerujete a čerpáte nové sily. A to nejde, ak sa vám vaše vlastné spálne nepáči.

Donedávna znelo mladým ľuďom, predovšetkým ženám, ktoré si zariaďovali svoju domácnosť, slovo “prehoz” rovnako, ako by ste povedali “háčkované rukavičky”. Niečo, z čoho síce srší noblesa a luxus a vyzerá to dobre, ale patrí to do filmov s Adina Mandlová.

Návrat prikrývok cez posteľ
Dnes sa ale prikrývky rovnako noblesne vracajú do predajní s bytovým textilom a zase sú v popredí záujmu. Ak sa rozhodnete si tento súčasný hit patriaci k posteľnej obliečky zaobstarať, myslite na niekoľko vecí. Prvý z nich je rozmer.

Elegantný prehoz cez postelAby prehoz vyzeral dobre, elegantne a hlavne, aby pôsobil tak, že na vašu posteľ jednoducho neodmysliteľne patrí, musíte si dať pozor na rozmery.

Ak bude príliš krátky a budú pod ním vykukovať matrace či periny, bude pôsobiť smiešne a rozhodne sa stane úplne zbytočným, pretože nesplní svoju primárnu funkciu, a tou je mimochodom ochrana vašich perín a postele proti prachu. Pokiaľ bude naopak príliš veľký, bude vám na stranách splývať až na zem, bude to síce funkčná prehoz, ale každý spozná, že k tejto posteli rozhodne nepatrí.

Prikrývka by mal končiť cca 5 – 10 cm pod spodnou hranicou matrace, na všetkých troch stranách. Dobre vyzerajú prikrývky, ktoré sa väčšinou predávajú priamo s posteľou. Sú šité presne na mieru postele a všetky švy sedí na hrany postele. Navyše mávajú aj rôzne ozdobné prvky.

Materiál prehozu cez posteľ
Ďalším dôležitým prvkom je materiál. Musíte vziať na vedomie, že budete prehoz každý večer skladať, preto je vhodné zvoliť prehoz z nekrčivého materiálu. Inak bude váš prehoz vyzerať dobre len prvý deň po vypraní a po vyžehlení a potom už nie. Myslite hlavne na to, že keď pôjde ako prvý spať váš manžel, nebude sa vo väčšine prípadov namáhať a prehoz len zhrnie k strane. Zároveň sa na prehoz práši, takže je dobré prať rovnako často ako obliečky, takže by mal byť ušitý zo stálofarebného materiálu.

A v neposlednom rade si dajte pri výbere pozor na farbu a štýl. Prikrývka môže byť akokoľvek krásne, ale ak sa vám do vašej spálne nehodí, bude vyzerať ako päsť na oko, nie ako výrazný a elegantný dekoratívny prvok.

Ak idete s módnymi trendmi nielen v obliekaní, ale aj v bytovom textile, nesmie vám prehoz chýbať. Až vám nabudúce príde návšteva, radi necháte dvere do spálne otvorené a váš dobrý vkus a štýl bude určite chválený a obdivovaný. A to vždy poteší.