Moderný materiál v kúpelni

Chcete kúpeľni dodať nový vzhľad, ale tradičné materiály vás ničím neokúzlil? Skúste nejaký nový materiál. Desingnéři stále viac experimentujú, a tak aj vy môžete popustite uzdu svojej fantázii.
Kúpeľňa z betónu doplnená o masívny komodu a netradičné umývadlo

V posledných rokoch sa stále viac a viac desingnérů zameriava na kúpeľne a predovšetkým hľadajú nové materiály, ktoré by kúpeľňu oživili. Medzi také patrí napríklad betón alebo mramor.

Kúpeľňa a la betón
Betónová koupelnaCement je základom mnohých stavieb. Jedná sa o bežný materiál, ktorý keď sa zmieša so štrkom, pieskom a vodou, tvrdne v betón. Betón sa zatiaľ v kúpeľniach používa veľmi málo, výnimku tvoria omietanie stien a podláh.

Zhruba od dvadsiatych rokov minulého storočia sa začal používať aj v interiérovom dizajne. Jemnejšie druhy cementu sa čím ďalej tým viac používajú ako materiál pre kúpeľňové vane alebo umývadla.

Betón vyvoláva dojem moderny. Je vhodný predovšetkým pre minimalisticky a industriálne pojaté zariadení. Naviac je veľmi odolný. Betón a betónová kúpeľňa je vhodná pre ľudí, ktorí nechcú byt zaplniť dekoratívnym nábytkom, ale vyhľadávajú skôr triezvo vyzerajúce zariadenie.

mramorová kúpeľňa
Mramorová koupelnaMramor je kryštalická, mimoriadne tvrdá a odolná hornina, ktorá sa dobre opracováva a nie je porézny. Vďaka svojej vysokej odolnosti voči vode je do kúpeľní zvlášť vhodný a vyzerá elegantne.

Nevýhodou je nielen jeho vysoká cena, ale aj chladné pôsobenie na človeka. Preto by sa mal kombinovať aj s inými, predovšetkým teplejšími materiálmi. V poslednom rade nesmieme zabudnúť, že za mokra sa jedná o veľmi klzký materiál.

kameň
Kameň je ušľachtilý prírodný materiál. Charakterizuje ho vysoká tvrdosť a zároveň odolnosť. Má jedinečnú štruktúru a rozmanitú farebnosť. V kúpeľni má kameň mnohostranné využitie – obklady, dlažby, umývadlá. Dokonca sa vyrábajú aj vane z jedného kusa kameňa. Najčastejšie sa používa žula, travertín, koral, pieskovec a mastenec. Na dlažby a obklady sa hodia aj ďalšie druhy nerastov.

Údržba kameňa je veľmi jednoduchá. Stačí iba opláchnuť vodou. Vyvarujte sa ale používanie agresívnych a abrazívnych chemikálií, ktoré ho môžu zničiť. Niektoré druhy kameňov sa odporúča “impregnovať” prírodným olejom, ktorý zabraňuje ničenia povrchu.
Ak sa rozhodnete pre kameň, potom vaša kúpeľňa bude vyzerať elegán a vďaka svojej dlhovekosti prečká aj niekoľko generácií.

umelá hmota
Plast už nie je stavaný na okraj záujmu a desingnéři ním prestávajú pohŕdať. Vďaka svojej tvárnosti a farebnosti je použiteľný prakticky na čokoľvek. Jeho výhodou je ľahká umývateľnosť a vysoká životnost.V kúpeľniach dnes plast nájdeme použitý na rôznych poličkách, držiakoch či pútkach.