Kvalitné matrace sú dôležité pre kvalitný spánok

Jednou z príčin nekvalitného spánku, keď sa ráno prebúdzame unavení a zmrzačení, sú staré či nekvalitné postele, predovšetkým potom preležané matrace. Nie je to žiadna slasť, vstávať ráno s pocitom vyčerpanosti. Napriek tomu práve kúpe matracov, roštov i celých postelí hocikto podceňuje a zaujíma sa len o tvar, farbu a cenu tohto tovaru. Pri výbere postelí a matracov by sme však mali mať na pamäti, že v posteli trávime až tretinu svojho života. Navyše tretinu veľmi dôležitú, spánkom získavame významnú časť energie. Dôraz by sme teda mali klásť predovšetkým na vlastnosti tohto bytového zariadenia.
Rozdiel medzi zlou a dobrou matracov

Zlý matrac spoznáte veľmi jednoducho, neudrží dlho svoj pôvodný pevný tvar. Veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov, sa z neho stáva zhluk mäkších a tvrdších miest, a to aj napriek tomu, sa snažíte ju hladkať. Ak je vaša matrac nerovná, rozhodne za to nemôže ani prehnané večerné divočenie, ani poskakovanie detí, ale jej zlé vlastnosti – ktoré často, nie vždy, úmerne zodpovedajú miere pôvodnej investície. Aj kvalitné matrace a postele môžu byť lacné. Záleží na tom, z akého sú materiálu, ako sú priedušné, pružné, tvrdé, vysoké a tiež aké majú hygienické vlastnosti.
Ako spoznať kvalitný matrac a posteľ

Dobrý matrac spoznáte podľa toho, že má nasledujúce vlastnosti:

je vyššia ako 10 cm, inak sa rýchlo stáva nepohodlný,
je skôr tvrdší ako mäkší, ale zase nesmie byť tak tvrdý, aby tlačil

je dostatočne priedušný, takže sa v nej nemnožia plesne
má snímateľný a prateľný povrch, takže je možné pri praní zničiť nežiadané mikroorganizmy
má stanovenú dobu životnosti a ideálne tiež záruku dlhšiu ako je daná zákonom

Dobrá posteľ je naviac akurát tak vysoká, aby sa vám z nej dobre vstávalo. Čím vyššia, tým pohodlnejšie.

Všeobecne platí, že by ste si posteľ či matrac mali pred kúpou najprv vyskúšať, je to najlepší spôsob, ako prísť na to, či vám sedí. Ak to však nie je možné, poraďte sa aspoň s odborníkom. Nekupujte prvé tovar, ktoré uvidíte, ale dôkladne si ponuky preberte a zhodnoťte ich vlastnosti. Prečítajte si viac o svojom tovare a sledujte recenzie ostatných zákazníkov. Na vhodné posteli a kvalitný matrac bude váš spánok zdravý a posilňujúci.