Klasický moderný dizajn: škandinávsky

Od jeho počiatkov v začiatkoch 20. storočia sa škandinávsky dizajn zjednodušuje štýl moderného nábytku a dekorácie ešte viac populárny.

Škandinávske národy Švédska, Fínska, Nórska a najmä Dánska sú známe svojim moderným nábytkom a interiérom v obývacej izbe. Čisto lemované a funkčné – napriek tomu vzhľadom na evokatívne tvary vychádzajúce z prírody – škandinávsky dizajn spočiatku pomohlo priniesť modernizmus masám tým, že sa stalo viac humanistickým. Okrem toho sa mnohé klasické škandinávske diela preukázali ako nadčasové dizajnérske ikony.
Začiatky

Na začiatku 20. storočia sa priemyselná revolúcia a nemecká škôlka Bauhaus inšpirovali mnohými európskymi dizajnérmi, aby vytvorili nábytok bez zdobenia, prinášajúci zjednodušený funkcionalizmus inšpirovaný strojom. Škandinávski dizajnéri dali svoj vlastný štýl do štýlu, obsahujúc prvky svojej dlhoročnej remeselnej tradície, obzvlášť svetlých drevín.
Stolička 60 Alvara Aalta, od Arteka

Fínsky Alvar Aalto, slávny architekt a moderný dizajnér nábytku, pomohol priekopníkovi používať ohýbanie preglejky v polovici 30. rokov 20. storočia. Mnohé z jeho ohýbaných drevených dielov sa stále vyrábajú, ako napríklad stolička 60, ktorá nedávno oslávila 80. výročie a možno najznámejší zo všetkých nábytkových kusov, stoličku Paimio, ktorá bola pomenovaná pre mesto, v ktorom sa nachádza Aalto navrhol nemocnicu a všetky jej vybavenie.

40. a 50. rokov 20. storočia

Počas a po druhej svetovej vojne sa nová generácia škandinávskych dizajnérov tešila rastúcemu vplyvu a skúmala moderné návrhy nábytku, ktoré kombinovali nové materiály a známe prírodné formy. Fínsky narodený architekt a priemyselný dizajnér Eero Saarinen napríklad urobil svoje meno v Spojených štátoch, keď bol študentom na akadémii umenia Cranbrook v Michigane. Spolu navrhol ohýbanú preglejku s Charlesom Eamesom, ktorý v roku 1940 vyhral súťaž “Organické dizajn v domácom nábytku” v Múzeu moderného umenia.
Womb Chair a Womb Ottoman od Eero Saarinen, od Knoll

Saarinen bude pokračovať v dizajne moderných nábytkových klasikov ako je Womb Chair v roku 1948 a Tulip Chair v roku 1957, rovnako ako architektonické pamiatky, ako je St. Louis Arch a terminál Trans World Airlines na medzinárodnom letisku John F. Kennedy v New Yorku.
(do r.) Tulipánová klenutá stolička so sedačkovou polstrovanou, 78-palcový oválny stolík Saarinen, stolička Tulipán so sedačkovou polstrovanou Eero Saarinen od Knoll

V tom istom čase sa Dánsko dostalo vedúceho postavenia v škandinávskom dizajne. Vďaka úspechu mnohých dánskych dizajnérov ako Arne Jacobsen a Hansa Wegnera sa fráza “dánsky modern” stala skratkou škandinávskeho dizajnu (a sofistikovanosti strednej triedy). Ako Aalto, Jacobsen bol architektom a dizajnérom nábytku. Vytvoril nielen elegantnú sklenenú vežu SAS Royal v Kodani, ale aj všetky interiéry vrátane dvoch stoličiek, ktoré sa stali populárnymi na celom svete: stoličky Egg and Swan.

kruhová stolička z roku 1949, niekedy známa jednoducho ako “stolička”, predstavovala jeho filozofiu “neustáleho čistenia”, s zakrivenou chrbtovou koľajnicou, ktorá sa otvárala do tvaru podrúčok.
PH artičokové prívesné svetlo od Poul Henningsen, od Louis Poulsen

Vďaka novému technológiu a formám škandinávski dizajnéri ako Poul Henningsen a Verner Panton prijali futuristický štýl, ktorý uprednostňuje extravagantné geometrické tvary a odvážne farby. Henningsenova PH artičoková lampa, ktorá bola navrhnutá v roku 1958, môže vyzerať ako rastlinná látka potiahnutá okvetnými lístkami, ale z praktického dôvodu to robí: rozptýliť svetlo nad hlavou bez oslnenia. Odvtedy sa stala jednou z najznámejších diel moderného dizajnu osvetlenia.

  1. a dnes

Zatiaľ čo začal v 50-tych rokoch, zasiahol svoj krok do nekonformného 60. a 70. rokov. Jeho pohľad sa týkal nepravdepodobných tvarov, žiarivých farieb a skúmania inovatívnych výrobných procesov. Vezmite si jeho srdcový kužeľ, ktorý tvorí valentínku z jeho nadrozmerných krídel. A jeho pantónová stolička v tvare písmena S z roku 1967 sa stala prvou stoličkou z jedného kusu tvarovaného plastu.

Dnes sa popularita škandinávskeho nábytku dostala do všetkých kútov sveta. Mnohé z klasikov, o ktorých tu diskutujeme, sú ešte stále vo výrobe, rovnako ako v nových dizajnoch, ktoré im inšpirovali. Škandinávsky štýl sa rozšíril aj na príslušenstvo, vrátane vecí ako vankúše, tapety a iný dekor a zjednodušené kuchynské potreby od značiekJe ľahké vidieť, ako v priebehu rokov trvá výzva škandinávskeho dizajnu: teplý modernizmus s prirodzeným, ľudským pocitom. To je niečo, čo dúfame, že nikdy nezostane