Farby pre váš interiér

Napriek tomu, ako bývame vyťažení v práci a tvrdíme, že sa domov chodíme len vyspať, v skutočnosti nám na tom, ako bývame, veľmi záleží. Pocit zo svojho bývania, ktorý si so sebou nesieme, je navyše pomerne dôležitý. Môže v nás prebúdzať harmónii, alebo tiež zlú náladu …
Príjemnú atmosféru bytu alebo domu pritom navodzuje niekoľko nevyhnutností. Tou základná je celková útulnosť. K tej prispievajú: dobre zabývaný priestor, príjemné farby, ale i napríklad príjemne nízke stropy. Svoju úlohu samozrejme hrajú aj doplnky a dizajnové prvky, ktorými sa obklopujeme.

V hlavnej úlohe priestor
Iste sa všetci zhodneme, že veľkú úlohu hrá to, aký veľký priestor obývame. Veľký priestor s vysokými stropmi môže pôsobiť neútulne, malý preplnený zase chaoticky. Čo tak pár tipov, čo s tým?
Vyzrieť na vysoké stropy je hračka
Ak žijete v byte s vysokými stropmi (spravidla v starých tehlových domoch), máme pre vás tip. Vymaľujte si steny nejakú výraznou farbou a to zhruba do troch štvrtín výšky stien izby. Vďaka tomuto triku bude váš interiér vyzerať menší a útulnejší.
Ako „nafúknuť“ malý priestor
Na druhú stranu stiesnené priestory malých bytov môžu vyvolávať úzkosť. Aj tu si ale môžeme pomôcť optickým klamom – použijeme v interiéri niekoľko vysokých zrkadiel.
Zvoľte zrkadlá s dekoratívnym dizajnom, priestor sa vďaka nim vizuálne zväčší, a ak vyberiete zrkadlo so zaujímavým tvarom alebo s nevšednou farebnosťou rámu, získate i pekný interiérový doplnok.
Ako vymaľovať stiesnené priestory
Pre výmaľbu malých priestorov odporúčame klasickú bielu farbu. Tá navodzuje pocit neohraničenosti a vzdušnosti.
Hodí sa napríklad aj svetlo modrá alebo naozaj veľmi jemné pastelové odtiene – bledomodrá, marhuľová, lososová, zelenkavá apod.
Tým sme sa dostali k ďalšej kapitole, ktorá je pri hľadaní útulného domu následne neprekonateľnou, a to sú:

Farby v byte
Podľa odborníkov môžeme rozoznať až sedem miliónov farebných odtieňov, ale iba pre osem tisíc z nich existuje názov. Farby pôsobia na každého z nás, vyvolávajú v nás emócie a pôsobí aj na naše zdravie. Preto je nesmierne dôležité starostlivo si vybrať farby, ktorými sa obklopujeme.
Farby na stenách a bytové doplnky dokážu miestnosť opticky zväčšiť, zmenšiť, zúžiť alebo rozšíriť, ale tiež výrazne presvetliť. Majú schopnosť vyvolať v nás pocit smútku, rovnako ako predstavu neporaziteľnosti a energie. Už viete, akú si vybrať?
Farba biela

Biela farba je farba neutrálna, prostá, ľahká a čistá, ktorá sa hodí takmer do všetkých miestností. Je to farba, ktorá opticky zväčší priestor a bude najlepšie odrážať svetlo, teda by sme ju mali stopercentne voliť v menších priestoroch a malometrážnych bytoch. Na druhej strane ale oslňuje a unavuje oči, a preto vždy vyžaduje doplnenie inými farbami, ktoré harmonicky upútavajú pozornosť.
Vo väčších miestnostiach sa biela farba kombinuje s tmavšími doplnky a prvky v teplých farebných odtieňoch. Veľmi módne je sedací nábytok v odtieňoch vanilkovej, smotanovej a bielej.
Farba oranžová

Oranžová farba je veľmi obľúbenou farbou nielen bytových a interiérových dizajnérov, ale aj mnohých zákazníkov, ktorí túto farbu už dlhšiu dobu volí do svojich bytov. Táto farba má pozitívny vplyv na psychiku človeka, dobre podporuje trávenie, pomáha prekonávať depresiu a podľa štúdií posilňuje telo. Charakteristika tejto farby je ľahká dráždivosť, provokatívnosť, energetickej certifikácii a chuť do života. Je to teplá a veselá farba, ktorá osviežuje a rozširuje priestor.
Preto sa hodí do malých alebo tmavších miestností, kam počas dňa nepríde veľa prirodzeného svetla. Všeobecne je jej najčastejšie využitie v jedálňach, obytných halách a čiastočne aj v spálňach.

Farba zelená

Zelená farba evokuje prírodu, ekológiu, voľnosť a nádej, je symbolom vegetatívneho života, ktorý podporuje rast a rozvoj. Zelená farba dokáže v človeku vyvolať pocity spolupatričnosti s ostatnými, rozvinúť priateľstva a utvárať dobré harmonické vzťahy. Zelená sa stáva veľmi módne farbou, a to vo všetkých odtieňoch od tých najjemnejších cez tlmené s prídavkom šedej či olivové až po tie najtmavšie odtiene. Najvhodnejšie miestností pre zelenú farbu je pracovňa alebo študovňa, kde je potreba vysokej koncentrácie. S veľkým úspechom ju môžeme použiť aj do kúpeľne.

Farba červená

Červená je farbou aktivity a povzbudenia, ktorý dodáva ľudskému organizmu potrebnú energiu a prebúdza v človeku životnú silu, lásku a istú dávku odvahy. V interiéri pôsobí červená farba veľmi výrazne a efektne. Vo svojom protipólu je farbou krvi, násilia, boja a zúrivosti. Veľmi zriedka je táto farba používaná k vymaľovanie stien. Väčšinou sa objavuje v doplnkoch alebo v prevedení kuchynskej linky. Červená farba podporuje chuť do jedla a vytvára príjemnú pohodu. Preto ju do jedálenského kúta či kuchyne volíme pomerne často. Táto voľba je však zlá v prípade, že má človek problémy s nadváhou. (Naproti tomu modrá a modrozelená drží apetít na uzde.)
Hodí sa do pochmúrnych a jednotvárnych priestor, nikdy nie do spálne.