Ekologické bývanie

Záhradka

Majitelia domov, by mali dostatok času venovať úprave svojich domov a ich exteriéru. Vonkajšia časť domu je rovnako dôležitá, ako vnútorný interiér. Začlenením dekoračných prvkov, ako sú patio kamene, výsadba okrasných rastlín a stromčekov, môže výrazne znížiť starostlivosť o údržbu a potrebnú vodu na starostlivosť o trávnik. Správne umiestnené stromy a kríky tiež poskytnú vášmu priestoru viac tieňa, čo môže znížiť množstvo energie potrebnej na ochladzovanie domu.

Osvetlenie

Výmen tradičných žiaroviek za energeticky úsporné je veľmi moderná. LED žiarovky sú najlepšou voľbou, pretože ich svietivosť je veľmi dlhá, ušetria množstvo energie. Sú drahšie, ale majú životnosť až 25 000 hodín, takže ich nemusíte meniť. Ak chcete šetriť ešte viac, inštalujte si stmievače – je to jednoduché a môžete veľa ušetriť tým, že necháte osvetlenie na 80% výkonu.

Elektro zariadenia

Vaše staré elektrospotrebiče môže byť stále funkčné. Avšak nová chladnička vám môže ušetriť množstvo eur ročne za vaše účty za energiu, čo znamená, že kúpnu cenu novej chladničky získate späť už po pár rokoch. Nové umývačky riadu používajú 50 až 75% menej energie, ako staršie modely, ale tiež spotreba vody je oveľa nižia. Nezabudnite tiež na práčku. Nové pracie programy sú navrhnuté tak, aby sa docielilo perfektné pranie a spotreba vody a energie je oveľa nižšia.

Okná

Nahradenie starých okien vo vašej domácnosti ekologickýcmi oknami sa vyplatí. Dvoj a troj sklo izoluje oveľa lepšie, ako staré okná. Znižujú sa tak vaše účty za elektrinu. Teraz môžete využiť aj moderné presklenie – s plne transparentným povlakom s nízkou emisnou schopnosťou, ktorá znižuje škodlivé UV žiarenie. Ak inštalujete nové okná a chcete využiť ich ekologickú efektívnosť, môžete využiť pekné záclonyzávesy z prírodných materiálov.