Čistenie žalúzia

Žalúzie sú v modernej domácnosti nepostrádateľným doplnkom. Chráni miestnosť pred nadmerným slnečným žiarením, pomáhajú uchovávať pocit súkromia obyvateľov a v neposlednom rade často prispievajú k vzniku úspor nákladov na vykurovanie. Ich veľkou nevýhodou je však pre mnohých nemožnosť alebo obtiažnosť čistenie, ktoré často vyžaduje veľké úsilie aj dostatok času.

V žalúziách sa zvyčajne drží veľa prachu, a tak je viac než žiaduce nezanedbávať pri upratovaní domácnosti ani toto okenné vybavenia. Vždy je však nutné postupovať opatrne, pretože jednotlivé lamely je možné z konštrukcie ľahko vytrhnúť. Všeobecne sa neodporúča užívať príliš navlhčenú handru, ktorý by prach len rozniesol po povrchu, prípadne by mohla vlhkosť spôsobiť poškodenie krehkých funkčných súčastí.
Na čistenie žalúzií od prachu postačí vysávač

Žalúzie je možné vyčistiť klasickým vysávačom, ku ktorému sa iba pridá zodpovedajúce úzka hubica. Tento postup však nezbaví žalúzie prípadnej mastnoty, čo sa na nich usadzuje najmä v kuchyni. Samozrejmé je, že je potrebné znížiť výkon prístroja na minimum. Hodí sa aj pomocník, čo bude lamely držať, aby sa neskrútili alebo nedolámali. Rovnakým princípom pomôže aj malý vysávač do auta, s ktorým nebude manipulácie tak náročná.
Žalúzie vyčistí aj obyčajný handru

Ak je ale na žalúziách špina, nie len smietka prachu, potom je potrebné riešiť ich očistu inak. Najlepšie mierne navlhčenou handrou, ktorým sa každá lamela otrie zvlášť. Pre uľahčenie tejto namáhavej a zdĺhavé práce je možné žalúzie zatvoriť (a potom otvoriť) a čistiť ich ako jednu veľkú plochu. Opäť platí, že je príhodné byť opatrný a trpezlivý. Do vody je dobré pridať prípravok na odstránenie mastnoty, zvyčajne však rovnakú úlohu zastane aj ocot.

Špeciálne kefy prácu urýchli

Pre efektívne čistenie žalúzií sa na trhu dajú nájsť aj špeciálne kefy, ktoré majú niekoľko radov čistiacich plôch, aby bolo možné postarať sa ním o väčší počet lamiel naraz. Náčinie tohto typu je možné zohnať už za cenu niekoľkých desiatok korún a obvykle je možné používať ho pre čistenie mokrou aj suchou cestou. Obdobným spôsobom možno prácu urýchliť aj tak, že si na obe ruky navlečiete nejaké staré rukavice, prípadne ponožky, a budete nimi utierať tiež niekoľko lamiel zároveň.

Udržiavané žalúzie nielen vyzerajú lepšie, ale tiež možno rátať s ich avizovanú životnosťou. Prach a špina, čo sa na nich usadí, môže totiž zasahovať aj do celého ovládacieho mechanizmu, ktorého funkcia sa práve znečistením môže po čase značne obmedziť. Na žalúzie preto pri upratovaní určite nezabúdajte.