Čistenie kobercov

Znečistené koberce po vyliatej káve, chlpoch z domácich miláčikov… koberce sú niekedy magnetom na nečistoty. Zistite, ako sa šikovne zbaviť týchto nečistôt.

Ako čistiť koberce a koberce

V skutočnosti neexistuje žiadne zlaté pravidlo, pokiaľ ide o čistenie kobercov. Rôzne škvrny reagujú na rôzne postupy a techniky, takže jeden z najdôležitejších aspektov čistenia kobercov určuje, aký druh škvŕn a podľa toho vedieť nájsť  správne riešenia. Nezabudnite tiež, že rôzne koberce môžu reagovať odlišne na rôzne čistiace postupy.

Škvrny na kobercoch

Prírodné škvrny. Nečistoty z prírodných produktov – ako sú čerešne a bobule, mlieko alebo prírodné potravinárske farbivá – sú všetky na báze vody a sú jedny z najľahších škvŕn, ktoré treba čistiť. Mokrou handričkou naneste čistiaci prostriedok – napríklad aj ocot.

Medzi podobné typy škvŕn patria škvrny po šumivých nápojoch guľôčkových perách či želé.

Niektoré škvrny môžu za sebou zanechať fľak, ak sa ošetria iba vodou a čistiacim prostriedkom. Napr. po káve a pod. tu je dobré použiť prípravok na odstraňovanie škvŕn, ale škvrnu neutralizovať slanou vodou.

Olejové škvrny. Položte starú tkaninu na škvrnu a používajte žehličku, aby ste ju preleskli. Uistite sa, že máte stredné nastavenie teploty. Teplo by malo pomôcť preniesť olejovitý zvyšok z koberca na handričku, ktorá sa potom môže vyprať ako normálne.

Vosk . Trik na odstránenie škvŕn z vosku je opačný k technike na ošetrovanie mastných škvŕn. Tu zabaľte kocku ľadu do tenkej tkaniny a podržte ju cez škvrnu, aby ste ju zmrazili. Potom jemne odlupujte vosk alebo gumu z vlákien pomocou lyžice, alebo tupého noža.