Čistenie kobercov

Koberce zohrejú domov tým, že ich oživia o farby, vzory a textúru. Pravidelné vysávania poskytuje dobrú obranu voči nečistotám, ktoré poškodzujú kobercové vlákna. Ale koberce tiež potrebujú pravidelné čistenie, aby vyzerali čo najlepšie. Koberce by ste mali dôkladne umývať každých 12 až 18 mesiacov, častejšie tie, ktoré sú umiestnené vo frekventovaných miestnostiach. Ak máte svetlý koberec, alebo malé deti a zvieratá, vyčistite koberce dvakrát alebo trikrát ročne.

Ako čistiť koberec

Pri čistení kobercov vždy chráňte nábytok, výplň kobercov a podklad. Požiadaj partnera, ktorý vám pomôže odstrániť nábytok z miestnosti, kde sa čistí koberec. Dôkladne vysajte koberec. Použite čistiaci prostriedok – ak ho odporúča výrobca kobercov – alebo ho nechajte profesionálne čistiť. Ak si vyberiete metódu extrakcie za mokra, uistite sa, že koberec úplne vyschne do 24 hodín, aby sa zabránilo rastu plesní alebo výplodu a aby sa zabránilo poškodeniu podlahy pod podlahou.

Vlastníte čistiaci systém kobercov

Ak máte svetlé koberce a / alebo domček plný detí alebo domácich miláčikov, môžete si kúpiť svoj vlastný profesionálny stroj na čistenie navrhnutý pre domáce použitie. Domáce čistiace prostriedky na koberce vám môžu ušetriť peniaze v porovnaní s prenájmom niekoľkokrát za rok. Majte však na pamäti, že jednotka, ktorú si kúpite, nemusí mať čistiaci výkon strojov v porovnaní s profesionálnymi modelmi.

Metóda extrakcie vody

Väčšina systémov čistenia domácich kobercov sú jednotky na odsávanie vody, ktoré sú tiež známe ako parné čistiace prostriedky. Pracujú na umývaní koberca vstreknutím roztoku do vlasovej štruktúry  a potom stiahnutím špinavého roztoku späť do stroja. Aby ste sa vyhli problémom s pretiahnutím hadice okolo domu, rozhodnite sa pre model, ktorý nevyžaduje pripojenie na čistú vodu. Tiež si vyberte najvýkonnejší stroj na čistenie kobercov.