Ako zvoliť závesy

Svetlé závesy filtrujú svetlo v miestnosti.

Záclony môžu nastaviť tón pre miestnosť, a tak dávajte pozor na ich výber, skôr než im dovoliť byť nápadom. Váš výzdobný rozpočet je samozrejme dôležitým faktorom pri výbere obložení okien. Ale mali by ste tiež zobrať do úvahy, ako záclony pomáhajú uspokojiť vaše potreby v každej konkrétnej miestnosti a koľko starostlivosti je potrebné, aby sa závesy vyzerali čo najlepšie. Životný štýl vašej rodiny je tiež dôležitý. Ak máte malé deti, vyhnite sa akýmkoľvek záclonám, ktoré majú šnúry, ktoré by sa mohli stať nebezpečenstvom dusenia.

Potreby ochrany osobných údajov

Množstvo súkromia požadované v miestnosti je obzvlášť dôležité pri výbere závesov. Pri izbe, ktorá sa používa predovšetkým v priebehu dňa, vyberte čistú oponu z ľahkej tkaniny. V kúpeľniach alebo spálňach alebo v každej miestnosti, kde si v noci želáte útulný pocit, vyberte záclony, ktoré sa dajú zatvoriť. Ak chcete v priebehu dňa veľa svetla, no súkromie v noci, nainštalujte jednoduchý záchod doplnený oknom alebo slepým.

Starostlivosť  o tkaniny

Zoberte do úvahy druh tkaniny, z ktorej sa vyrába záclona. Ťažké alebo ozdobené závesy vyrobené z luxusných textílií, ako je hodváb alebo damask, môžu byť krásne, ale často vyžadujú chemické čistenie, aj keď tieto môžu byť uprednostňované pre formálne miestnosti alebo oblasti s nízkou premávkou. Pre záclony s ľahkou údržbou vyberte bavlnené alebo bavlnené tkaniny, ktoré sa ľahko prania doma. Kryty z nylonu alebo iných umelých tkanín vyzerajú elegantne, zatiaľ čo sa im pomerne jednoducho starajú.

Expozícia okien

Expozícia okna alebo smer, ktorým čelí, ovplyvňuje náladu a teplotu miestnosti a mala by sa zohľadniť pri výbere záclon. Izba so severným oknom má tendenciu byť tmavá, takže môžete uprednostniť záclony alebo záclonku, ktorá ponecháva veľké množstvo okien otvorené, aby umožňovali maximálne svetlo. Okná, ktoré smerujú na juh a na západ, získajú najviac slnečného svetla, takže zvážte montáž záclon, ktoré je možné nasnímať počas najhorúcej časti dňa. Použitie lemovaných a izolovaných záclon, ktoré udržujú chlad a teplo, môže pomôcť šetriť náklady na energiu.

Štýl

Určite štýl dekorácie alebo tónu v miestnosti a vyberte záclony, ktoré sú v súlade s touto náladou. Záclony v kaviarni sú príležitostné a sú obzvlášť atraktívne v kuchyniach alebo v raňajkách. Ruffles majú tendenciu poskytnúť miestnosť mäkkú, ženské odvolanie a dobre fungujú v štýle nábytku v štýle. Jednoduché panely, najmä tie, ktoré visia zvončekmi, dodávajú modernejší pocit a pracujú prakticky s akýmkoľvek štýlom zdobenia. Krajky alebo plátenné panely jemne filtrujú svetlo a dodávajú eleganciu do miestnosti.

Farba a vzor

Zvážte, ako sa farba a vzor záclonovej tkaniny týkajú iných tkanín a farieb, ktoré už v miestnosti existujú. Keď nakupujete záclony alebo záclonové tkaniny, môžete si pri porovnávaní možností tkanín nechať vziať čipy, koberec alebo malé vankúše. Pamätajte tiež, že farba záclony môže pri umiestnení do okna vyzerať odlišne. Kým bledé farby majú tendenciu rozptýliť svetlo, zablokujú sa tmavé farby. Držte záves na priamom slnku a zistite, či poskytuje požadovaný efekt.