Ako vešať záclony a závesy

Záclony a závesy sa zvyčajne vešajú na garnížu z kovu alebo plastu. Praktické sú aj dvojité závesové tyče, ktoré sú dostupné v rôznych rozmeroch a sú vyrobené z rôznych materiálov. Bez záclona a závesov by interiér domu, bytu  či kancelárie vyzeral neútulne a nevzhľadne.

Záclony a závesy chránia pred nebezpečným UV žiarením, a chránia tiež naše súkromie.
Závesové tyče pripevňujeme do špeciálne konštruovaných podpier, ktoré bývajú dve, u väčších okien alebo pre mimoriadne ťažké závesy až tri i viac. Osobitnú kapitolu tvoria čoraz populárnejšie lankové garniže. Konzoly sú pripevnené radom malých podpier a na rozdiel od týči závesy na nich zavesenými môžeme zaťahovať po celej ich šírke bez prerušenia. S koľajničkami z umelej hmoty alebo z kovu sa ľahšie manipuluje.

Zistenie váhy záclon a závesov

Než sa rozhodneme pre kúpu záclonovej garniže alebo koľajničky, závesy a záclony zvážime a na základe maximálnej prípustnej záťažou uvedené výrobcom sa potom rozhodneme.

Pripevnenie konzol s koľajničkou

Pomocou vodováhy na stene vyznačíme rovnobežnú čiaru. Pred upevnením presne zmeriame potrebnú dĺžku. Pre koľajničku nad okenným výklenkom je najvhodnejšia výška 5 až 7,5 cm nad okrajom výklenku.

Túto vzdialenosť naznačíme priamo nad rohom výklenku. Nad značku priložíme vodováhu a podľa nej nakreslíme čiaru pozdĺž celého okraja a pretiahneme ju až za strany výklenku. Na upevnenie konzol koľajničky použijeme veľmi dlhé skrutky a hmoždinky pre veľké zaťaženie. Ak máme len ľahké záclony alebo závesy a ak sa chceme vyhnúť vŕtanie, môžeme na stenu prilepiť latku a koľajničku k nej priskrutkujeme skrutkami. Na nesúdržné omietke však ani latu držať nebude. Lata lepíme najlepšie tekutými klince aj v prípade, že nad okenným otvorom je betónový preklad. Na neho by sme potrebovali vŕtačku s príklepom, ale ani s tou sa do prekladu nevŕta zrovna ľahko.

Pripevňovanie záclonových tyčí

Aby sme mohli závesy z okien úplne odtiahnuť, musíme podpery pre tyče pripevniť ďalej od okenného výklenku. Podpier stačí často len je priskrutkovať do hmoždiniek, ale ak sú závesy ťažké, alebo v prípade, že múr nie je pevná a drobí sa, budeme musieť miesta upevnenia zosilniť tak, že do vyvŕtaného otvoru vpravíme trochu epoxidového lepidla, alebo použijeme chemické kotvy.

postup

Začneme opäť tým, že si narysujeme podľa vodováhy linku. Vyvŕtame otvory, zasu hmoždinky a na stenu priskrutkujeme kovovú úchytku. Na ňu potom priskrutkujeme podklad podpery. Na spodnú časť podpery navlečieme ďalší diel, ktorý slúži ako očko, ktorým pretiahneme tyč. Po usadení zabezpečíme očko skrutkou priskrutkovaným spodnou časťou podpery. Tak postupujeme aj v prípade druhej podpery. Potom očkami prevlečieme tyč. Rozmiestnime závesové krúžky tak, aby bol vždy jeden za podperou – to preto, aby oba konce pri manipulácii so závesmi zostali na mieste. Na oba konce tyče nasadíme ozdobné hlavice, ktoré zabraňujú skĺznutiu závesu z tyče.