Ako správne čistiť záclony a závesy

Záclony dodávajú ten správny nádych miestnosti, ale slúžia tiež ako dekorácia. Je dobré vedieť, aby ste sa vedeli o záclony dobre starať. Viete ako ich často čistiť? Môžete používať práčku? Prinášame vám niekoľko šikovných nápadov pri starostlivosti o záclony a závesy.

Týždenná starostlivosť o záclony a závesy

Pri týždennej starostlivosti použite kefy na vašom vysávači, aby ste vákuovali ťažšie závesy.

Pre ľahké závesy je príležitostné pretrepávanie praktickejšie na ochranu jemnej tkaniny. Pri čistení záclon sa zamerajte na škvrny, ktoré sú viditeľné. Povrch je obzvlášť náchylný na akumuláciu prachu pozdĺž tyče.

Pri umývaní najskôr skontrolujte štítok s informáciami o starostlivosti. Ak máte pochybnosti o záclonách, skúste najprv umyť malý kútik so zmesou vody a malým množstvom tekutého pracieho prostriedku alebo tekutého mydla. Väčšina záclon a závesov sa umýva v studenej vode s malým množstvom pracieho prostriedku. Jemné čipky a čalúnené závesy sa môžu umývať lepšie ručne. Záclony môžeme vložiť do starej obliečky na vankúše, ktorý je pevne uzatvorený, aby sa zabránilo roztrhnutiu a poškodeniu.

Sušenie v sušičke prádla bude fungovať aj pre umývateľné záclony. Odstráňte ich zo sušičky skôr, ako sú na 100% suché. Snažte sa ich vybrať asi keď sú na 95% suché

Čistenie nasucho

Niektoré závesy môžu mať štítok, ktorý odporúča  iba suché čistenie. Akékoľvek iné ako chemické čistenie je na vlastné riziko. Niektoré tkaniny môžu  vyblednúť, ak nie sú riadne vyčistené a iné sa môžu zmršťovať. Ak sa rozhodnete pokúsiť strojom alebo ručným umytím, použite veľmi jemný čistiaci prostriedok a jemný cyklus. Nečistite s nimi nič iné, pretože sa môžu zafarbiť.  Vysušte ich a použite len ľahké žehlenie, ak to bude nevyhnutné.

Čistenie parou

Niektoré parné čistiace prostriedky majú príslušenstvo na závesy a záclony. Majte však na pamäti, že iba záclony a závesy, ktoré sú umývateľné v práčke, budú schopné zachytávať paru.