Ako správne čistiť koberec

Koberec má mnoho výhod a výhod ako podlahový materiál, ale škvrny a každodenná premávka si vyberá svoju daň.. Naučte sa, ako čistiť koberec správnymi metódami – vysávanie, hlboké čistenie a odstraňovanie škvŕn, aby vaše koberce vyzerali lepšie a vydržali dlhšie.

Koberce zahrejú domov pridaním farby, vzoru a textúry. Pravidelné vysávanie poskytuje prvú líniu ochrany proti nečistotám a špine, ktoré poškodzujú kobercové vlákna. Ale koberce tiež potrebujú pravidelné upratovanie, aby vyzerali čo najlepšie. Je dôležité dôkladne  umývať koberec každých 12 až 18 mesiacov, častejšie v tam kde je koberec vystavený vyššej záťaži.  Ak máte svetlý koberec a / alebo deti alebo domáce zvieratá, vyčistite koberce dvakrát alebo trikrát za rok. Vždy dodržujte pokyny výrobcu kobercov.

Navlhčite tkaninu čistiacim prostriedkom alebo odstraňovačom škvŕn, ktorý chcete použiť.
Tkaninu položte na koberec po dobu jednej hodiny a potom vlhkú plochu odstráňte suchou bielou handričkou.
Ak je tkanina zafarbená kobercovými farbivami, vyskúšajte iné výrobky na čistenie kobercov, kým nenájdete ten, ktorý nevytvára krvácanie vzorky kobercov.

Ako čistiť koberec

Počas čistenia kobercov vždy chráňte nábytok, výplň kobercov a podklad. Chyť partnera, ktorý vám pomôže odstrániť nábytok z miestnosti, kde sa čistí koberec. Dôkladne vysajte koberec. Použite čistiaci prostriedok – ak ho odporúča výrobca kobercov – alebo ho nechajte profesionálne čistiť.

Vlastný čistiť kobercov

Ak máte svetlé koberce a / alebo dom  plný detí alebo domácich miláčikov, môžete si kúpiť svoj vlastný profesionálny stroj na domáce použitie. Čistiace prostriedky na domáce koberce vám môžu ušetriť peniaze v porovnaní s prenájmom niekoľkokrát za rok. Majte však na pamäti, že stroj, ktorú si kúpite, nemusí mať čistiaci výkon, ktorý majú  profesionálne modely.
Metóda extrakcie vody

Väčšina systémov čistenia kobercov pre domácnosť sú jednotky na odsávanie vody, ktoré sú tiež známe ako čističe pary. Pracujú na umývaní koberca vstreknutím roztoku do vlasu koberca a potom stiahnutím špinavého roztoku späť do stroja.
Upozornenie: Pri použití parného čističa nedávajte koberce príliš mokré.

Metóda suchej extrakcie

Ostatné domáce čistiace systémy používajú metódu suchého extrakcie na umývanie koberca. Hoci zvyčajne fungujú lepšie ako čističe pary, sušičky a chemikálie sú drahšie ako parné a mokré extrakčné roztoky.
Prenájom čističa kobercov

Možno budete chcieť prenajať parný čistič profesionálnej kvality z obchodu s potravinami alebo prenájmu z dôvodu dodatočnej energie. S prenájmovými poplatkami a cenou čistiacich prostriedkov (šampón, odpeňovač, odstraňovače škvŕn, odstraňovače zápachov atď.) Môže prenájom stroj rýchlo napínať rozpočet vašej domácnosti. Ale môže to byť lepšia hodnota, ak vaše koberce nezobrazujú nečistoty, vaše deti sú pestované, alebo nemáte vlastné štyri-nohy domáce zvieratá.

Profesionálne čistenie kobercov

Môžete si vybrať aj profesionálne čistenie kobercov. Odborníci majú oveľa výkonnejšie zariadenia na čistenie kobercov. Majú tiež viac skúseností, ako správne vyčistiť váš koberec.