Ako si vybrať prikrývku a vankúš

Máte problém so spaním? Máte zdravotné problémy, a viete, že by vám pomohol kvalitný spánok? Prinášame vám niekoľko rád, ako si vybrať kvalitne. Spánok je dôležitý, a preto mu treba venovať náležitú pozornosť.

Výber vankúša, prikrývky a posteľných návliečok nie je taký jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Aby ste spali nielen pohodlne, ale aj zdravo, je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Vankúš by mal okrem pohodlia poskytovať oporu hlave a krku a zabezpečovať správne držanie krčnej chrbtice počas spánku. Perina by mala poskytovať tepelnú izoláciu v rôznych ročných obdobiach.

Ako si vybrať dobrý vankúš

Vankúš by mal slúžiť na regeneráciu hlavy a krku. Ak spíte na nekvalitnom či preležanom vankúši, môžete sa budiť s bolesťami hlavy, váš spánok nebude kvalitný a vy sa budete hneď ráno cítiť unavený. Nový vankúš má pozitívny vplyv na váš spánok. Vyberať si môžete z rôznych typov vankúšov.

  • Anatomický, alebo ortopedický
  • Klasický z dutého vlákna
  • Klasický z pravého peria

Aké sú požiadavky na kvalitný vankúš

Vankúš  by mal byť pohodlný a flexibilne sa prispôsobovať. Mal by byť vyrobené z materiálov, ktoré nespôsobujú alergie a nedržia sa v ňom roztoče. Mal by poskytovať chrbtici oporu.

Ako si vybrať prikrývku

Aby ste si zaručili kvalitný spánok, treba pri výbere prikrývky zohľadňovať podstatné faktory. Aká je teplota vo vašej spálni. Počas leta máte v prevádzke klimatizáciu, alebo radi spíte pri otvorenom okne. Pre zimné mesiace sa hodia hrejivé prikrývky. Na jar, jeseň sú vhodné stredne teplé prikrývky a počas leta je najlepšia ľahká, chladivá a vzdušná prikrývka.

Aké sú požiadavky na prikrývky.

Mali by sa vedieť prispôsobiť teplotným výkyvom v miestnosti. Mali by odpudzovať vlhkosť, mali by byť mäkké, pohodlné a jednoduché na údržbu.