Ako si vybrať pravé kobercové vlákno

Predtým, než utrácate peniaze na koberec vášho domu, rozhodnite sa, ktoré vlákno najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu.

Koberce záleží. To dnes hovoria odborníci. Koberce sú treťou najväčšou investíciou, ktorú robí priemerný majiteľ domu, ktorý je doplnený len domom a automobilom [zdroj: nákupný sprievodca pre koberce]. V minulosti bol koberec považovaný za dekoratívny prírastok. Teraz je to jeden zo základných stavebných materiálov, ktoré pomáhajú určiť domácu hodnotu.

Keď nakupujete koberec, vaše vlákno, z ktorého je vyrobené, bude vašou najdôležitejšou úvahou. Druh vlákien určuje mnoho vlastností kobercov a predstavuje 80 percent jeho nákladov [. Pamätajte, že žiadne vlákno nie je vhodné pre všetky situácie. Pred výberom by ste sa mali pozrieť na niekoľko faktorov:

Je koberec pre spálňu, kde bude minimálne opotrebenie? Alebo rodinná izba, kde bude viac? Alebo chodba alebo schodisko, ktoré dostane najviac?
Rozpočet: Ceny sa značne líšia. Mali by ste hľadať najlepšiu hodnotu, ktorú si môžete dovoliť.
Vlhkosť: Koberec pre kúpeľňu, kuchyňu, suterén alebo bazén môže byť vystavený vlhkosti. Niektoré vlákna ho tolerujú, niektoré nie.
Životnosť: Chcete, aby koberec trval niekoľko desaťročí? Alebo plánujete nahradiť ho za niekoľko rokov?
Deti a domáce zvieratá: Je pravdepodobné, že dôjde k únikom a nehodám? Deti hrajú na podlahe? Tieto veci by ste mali zvážiť skôr, než si vyberiete vlákno.

Zamyslite sa nad vláknami vo vzťahu k iným aspektom koberca, ktorý uvažujete. Napríklad niektoré vlákna sú najlepšie s nízkoplošnými alebo nízkopriepustnými kobercami. Niektoré vyžadujú väčšiu hustotu alebo viac zákrutu priadze.

Zamyslite sa nad rozdielom medzi mrkvou a reďkovkou; mrkva, rovnako ako vlákno farbené roztokom, má rovnakú farbu po celú dobu. Zásoby, ktoré umierajú, opúšťajú farbu na povrchu, ako je tomu u reďkovky, červenej na vonkajšej strane a bielej vo vnútri. Umierajúce riešenie zvyčajne vedie k menšiemu rozsahu farieb, ale väčšej odolnosti voči vyblednutiu.

Pamätajte, že nie všetky vlákna určitého typu sú totožné. Existujú rôzne kvality a kvality každého typu vlákna. Nízky stupeň, zle vyrobený koberec nemusí byť hodnotou, bez ohľadu na to, čo vlákno.