Ako sa starať o parkety

Parketová podlaha je typ tradičnej drevenej podlahy, ktorá je vyhľadávaná pre svoju krásu a trvanlivosť. Rovnako ako všetky drevené podlahy, parkety vyžadujú špeciálnu starostlivosť a údržbu, aby dlhodobo udržali svoj lesk.

 

Zabráňte poškriabaniu povrchu

Škrabance alebo nevzhľadné značky na parketovej podlahe môžu vyžadovať nákladné opravy. Najlepšie je vyhnúť sa týmto nehodám dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel. Na parkety nikdy nevstupujte v ostrých topánkach. V skutočnosti je najlepšie vyhnúť sa noseniu vonkajšej obuvi na parketovej podlahe. Nečistoty, malé kamene a iné častice môžu spôsobiť poškriabanie povrchu podlahy. Dobrou bezpečnostnou praxou je položenie rohoží na všetkých vstupných miestach vo vašej domácnosti, aby sa nečistota nedostala do interiéru. Tieto rohože tiež pravidelne čistite.

 

Pravidelne čistite

Vyčistite parketové podlahy raz denne alebo každých pár dní. Tým sa zabráni nahromadeniu prachu na podlahe, čo môže mať za následok aj trenie na podlahe. Na tento účel použite mäkkú metlu alebo vysávač. Nikdy nezmáčajte paropriepustný mop, pretože akumulovaná vlhkosť môže poškodiť podlahu. Ak máte v kuchyni parketovú podlahu, chráňte ju pomocou koberca, najmä v blízkosti umývadla a umývačky riadu. Používajte na tento účel iba čistiaci prostriedok odporúčaný výrobcom podlahy.

Vyhýbajte sa všeobecným čistiacim prostriedkom

Jednou veľkou chybou, ktorú ľudia nevedomky robia, je používanie generických podlahových čistiacich prostriedkov na parketových podlahách. Tieto čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné pre keramické alebo vinylové podlahy, nemusia byť dobré pre parketovú podlahu. Nikdy nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky ani oceľovú vatu na čistenie podlahy. To môže zanechať trvalé stopy a škrabance.

Pri pohybe ťažkých predmetov používajte opatrnosť

Ak je to možné, pravidelne sa vyhýbajte presúvaniu ťažkých predmetov cez parketové podlahy. Ak je takýto pohyb potrebný, urobte potrebné opatrenia na ochranu podlahy. Používajte mäkkú handričku alebo podložky pod nábytkom alebo iným takým ťažkým predmetom