Ako opraviť nožičky a klzáky u sedacieho nábytku? Proste ich vymeňte

Premiestňovanie ťažšieho nábytku býva niekedy pekná drina. Kedysi niekto geniálny ale vymyslel super vec, kolieska a klzáky. Využijete ich najmä v momente, keď nechcete kvôli pár krokom vstávať zo stoličky alebo pozývať do bytu hneď sťahovákov. Koľko existuje druhov a typov nábytku, toľko existuje i tvarov, veľkostí a druh materiálu na nožičky i klzáky.

Niekedy ale stačí tvrdší a pohodlné pristátie do hlbokého kresla a je zle. Oprava alebo samovýroba v tomto prípade nepomôže, musíte zničenú súčasť nábytku jednoducho vymeniť. Starostlivo vyberajte, kam sa čo hodí. Plastové klzáky potrebné pre nábytok, ktorý premiestňujete len raz za čas. U skrinkových korpusov môžete zase použiť obyčajné klzáky v tvare obdĺžnika s dvoma otvormi pre skrutky.

Klzáky vám výrazne uľahčí manipuláciu s nábytkom

Pripevníte je zospodu na hranu, treba u bočníc. Zoženiete je pomerne lacno. V hobbymarketoch aj na internete sa ich cena pohybuje od 0,50 až do 10 eur, podľa materiálu, veľkosti a množstvo, ktoré budete potrebovať. Výrazne vám uľahčí manipuláciu s nábytkom a súčasne bráni aj nežiaducemu oštiepaniu hrán nábytku o povrch podlahy. Masívne a väčšie plastové klzáky používajú výrobcovia najmä pre čalúnený sedací nábytok: patrí sem hlavne kreslá a pohovky. V tomto prípade bývajú spravidla vhodnejšie ako kolieska či nožičky. Pre širšiu ponuku sa pozrite aj do niektorej zo špecializovaných predajní pre stolárov. Na weboch nájdete väčšinou aj veľa cenných rád a odborných informácií.
Drevené klzáky bývajú spravidla s metrickým závitom

Nábytkové klzáky dodávajú výrobcovia spravidla plastové nízke, ktoré upevníte skrutky, sponkami či klince do dna sedacej súpravy. Ďalej plastové vysoké, kde narazíte čap do pripraveného otvoru, alebo priskrutkovaním doštičky do nábytkového dna. Na trhu nájdete aj klzáky drevené s metrickým závitom do závitovej vložky a filcové. Tie sú buď samolepiace, alebo s trnem.V internetových diskusiách vás najviac zaujíma, za akých podmienok a kde môžete použiť klzáky a kde kolieska. Klzáky patrí najčastejšie na mobilné skrinkový nábytok, typicky kontajnery, alebo na kreslá a pohovky. Tie výrobcovia skúša pre nosnosť 130 kg. Použitie udáva tiež výrobcu, jedná sa buď o prírubové, alebo puzdrové. Dôležité je, aby sa pri použití nevylomily.

Nožičky aj klzáky majú u sedacieho nábytku veľmi dôležitú funkciu. Sú tu proste pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli zbytočne trénovať svaly, keď o to zrovna nestojíte. Je podstatne jednoduchšie jenom tak po koberci či podlahe skĺznuť, než pracne prevaľovať ťažký kus kreslá, stoličky či vašej obľúbenej pohovky tam, kde je práve teraz potrebujete.