Ako kombinovať interiérové farby

Nemusíte byť odborníkom, aby ste vedeli zladiť interiérové farby ako profesionál. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vytvoriť farebné schémy, ktoré dodajú každej miestnosti v dome skvele premyslený vzhľad.

 

Nastavte atmosféru

Najlepší začiatok pri dizajne interiéru, nie je výber farby alebo niečo viditeľné, ale skôr to, čo chcete cítiť. Keď premýšľate o atmosfére alebo nálade, ktorú chcete vyjadriť svojím interiérovým dizajnom, je potom ľahšie nájsť dokonalú farebnú schéme. Má to byť odpočinková miestnosť s pohodlným nábytkom a jemným osvetlením? Bude to moderná kuchyňa so silnými črtami a ostrými uhlami? Má to byť prázdna biela miestnosť na zobrazenie umenia alebo iného bodu?

Premyslenie si funkcie a atmosféry miestnosti vám môže pomôcť pri výbere logických skupín farieb. V prípade, že chcete aby vaša izba mala klasický, elegantný vzhľad, s čiernou a bielou určite nič nepokazíte. Ak sa pri pozeraní západu slnka cítite ako v nebi a chcete, aby vaša izba mala rovnakú žiaru, voľte rôzne odtiene teplých farieb, ako je červená, žltá a pomarančová. Ak máte radi pláže – tak si jednu vytvorte pohraním sa so svetlo hnedou béžovou, bielou a rôznymi odtieňmi modrej.

 

Pravidlo 60-30-10

Ak chcete zvoliť viac technický prístup pri zladení farieb interiéru, použite pravidlo 60-30-10, ktoré vám presne povie, koľko ktorej farby použiť. Vaša hlavná farba by mala tvoriť 60% izby a mala by sa nachádzať na najväčších objektoch, ako sú steny. Druhá farba vašej farebnej schémy by mala tvoriť 30%, čiže by sa mala nachádzať v malých častiach vášho interiéru, ako sú koberce, nábytok alebo aj strop. Posledných 10% vašej izby by malo byť vyhradených pre prízvukovú alebo doplnkovú farbu použitú na drobných bytových doplnkoch. Vašou 10% farbou môže byť chrómová, medená alebo iná kovová farba. Použite svoju farebnú paletu na výber skupiny farieb a na odtiene v tejto skupine použite pravidlo 60-30-10.

 

Prirodzená inšpirácia

Kroky 1 a 2 nie vždy postačia na výber farebnej schémy pre vašu izbu. Ak si stále nie ste istí výberom farieb, prečo by ste nemohli hľadať medzi neutrálnymi farbami? Choďte von a inšpirujte sa skvelým prostredím. Vyberte si základnú farbu z bridlice, tehly alebo vápenca alebo si vyberte inú farbu inšpirovanú pieskom, zemou alebo kôrou. Ľahké prízvukové farby, ktoré ladia s tými tónmi zeme, sú listová zelená, nebeská modrá alebo dokonca farba vašej obľúbenej kvetiny.