Ako čistiť vankúše

Vankúše sú ideálne pre pridanie rôznych farieb a textúr do takmer každého priestoru. A rovnako ako ostatné tkaniny vo vašej domácnosti, potrebujú čas od času aj čistenie, aby vyzerali čo najlepšie. Zamyslite sa nad dizajnmi, ktoré máte vo vašich priestoroch; tam môžu byť hodiť vankúše s pokrývkami natočenými natrvalo na mieste alebo dekoratívne kryty, ktoré prechádzajú cez vložky. Každý typ má iný postup čistenia, ktorý má nasledovať. Niektorí potrebujú čistenie miestnosti, zatiaľ čo iní chodia v práčke. Je tiež dôležité skontrolovať informácie o ochranných štítkoch na krytoch, ktoré sa vyskytujú, aby ste videli odporúčané pokyny, ktoré vám ponechajú toto pohodlné príslušenstvo najlepšie. My v spoločnosti Pottery Barn sme dali dohromady tento užitočný sprievodca pri udržiavaní vašich vankúšov neposkvrnených a pretiahnutých.
Tipy na čistenie vankúšov s trvalými krytom

Vankúše s trvalými krytmi nie sú určené na prechádzanie bielizňou. Na každodenné čistenie používajte vákuové upínacie podtlakové zariadenie na odstránenie prachu a nečistôt. Robte to vždy, keď vákuum podlahových krytín alebo po prachu miestnosti. Ak sa zdá, že vankúš potrebuje hlbšie čistenie, než sa vyskytuje pri vákuu, odstráňte znečistené miesta na kryte čistou vlhkou handričkou. Potom nechajte vankúš vzduch úplne vysušiť predtým, než ho znova použijete. Použite suchý uterák na odstránenie prebytočnej vody a pomôžte vankúšu vyschnúť rýchlejšie.
Ako odstrániť kryty vankúšov

Pre vankúše so samostatnými krytinami je prvým krokom pri hlbokom čistení odstránenie krytov. Skontrolujte, či je kryt vankúša vybavený uzáverom na zips alebo zadným panelom v štýle obálky. Ak je zips, bude pravdepodobne pozdĺž jedného z okrajov. Rozbaľte ho a zasuňte vankúšik z krytu. Ak má kryt obalový štít, jemne otvorte vrstvy tkaniny a mierne stlačte vložku na vankúš, aby ste ju mohli vysunúť. Ak chcete umývať kryt, otočte tkaninu dovnútra a spustite ju cez práčku. Nezabudnite dodržiavať informácie o značke starostlivosti. Chladná voda a jemný čistiaci prostriedok sa zvyčajne odporúčajú. Nechajte kryt vyschnúť. Stlačte ho s teplým žehličkou, ak vyzerá, že je pokrčený, pred vložením vložky do nej.
Ako často mám čistiť vankúše?

Rovnako ako vankúše s trvalými krytinami, pokrývky na vankúše vyzerajú najlepšie, keď sú čisté. Existuje niekoľko úloh, ktoré môžete urobiť ako súčasť pravidelnej údržby vankúšov na udržanie ich tkaniny. Jemne vysávajte kryty aspoň raz za týždeň. Tým sa zabezpečí, že voľný prach a nečistoty, ktoré sa usadia na vašom čalúnenom nábytku, sa zmietajú. Pri hlbokom čistení odstráňte a vypláchajte kryty raz za tri mesiace – alebo kedykoľvek sa vaše vankúše hodí menej než krásne. Udržiavanie čistých krytov tiež udržuje vaše vložky čerstvejšie.
Tipy na čistenie krytov vankúšov

Vysajte tkaninu vždy, keď vyčistíte ďalší nábytok. Vysávače a závesy podtlakového nábytku súčasne odstráňte akýkoľvek vzdušný prach, ktorý by sa mohol usadiť na povrchoch tkanín. To pomáha hodiť vankúše zostať čisté. Pokiaľ sa po rozliavaní potiahne obal alebo znečistenie, pridajte nonchlorové bielidlo do premývacej vody. Ak dávate prednosť ručnému umývaniu poklopu vankúše, vyplňte umývadlo so studenou vodou. Potom umyte vlnu na štetiny mäkkej kefy. Jemne pracujte s jemným čistiacim prostriedkom na vlákna tkaniny. Nechajte čistiaci prostriedok nasiaknuť 10 až 15 minút a potom jemne opláchnite ešte jedenkrát pred prepláchnutím krytu studenou vodou.
Ako čistiť vankúše

K dispozícii sú dva všeobecné štýly vankúšových vložiek a každý má špeciálne požiadavky na čistenie. Vložky naplnené perím sú zvyčajne označené ako položky čistého čistenia. Ak máte tento štýl vankúšik vložte, vytrepte ho pri každom výmene krytu. Ak sa zdá, že potrebujete hlboké čistenie – raz za šesť mesiacov, potrebujete ísť do miestneho čistiarne. Druhý štýl obsahuje syntetiká a niektoré typy naplnených vložiek, ktoré bezpečne prechádzajú cez práčku. Vložte ich cez jemný cyklus pračky do teplej vody. Používajte jemný čistiaci prostriedok a v prípade potreby aj bezbarevné bielidlo. Potom vložky zasuňte na nízke až stredné teplo.

Klesanie do pohodlnej pohovky prenikajúce s čistými vankúšmi je vždy relaxačným zážitkom. Pomocou týchto tipov s jednoduchou starostlivosťou si môžete udržať vankúše čisté a pripravené na pohodlie po celý rok.