Ako bojovať a zabrániť vzniku plesni

Plesne sú prítomné v a na takmer každom povrchu, ale príliš veľa plesní môže byť nielen nepríjemných, ale aj nezdravých. Vlhkosť je hlavným problémom a prevencia je kľúčová, takže vedieť,  ako ju odstrániť, príde vhod.

Pri vzniku vlhkosti plesne ihneď začnú rásť a nájdete ich na akomkoľvek povrchu. Rast plesní môže poškodiť akékoľvek povrchy a nábytok vo vašej domácnosti, zníži štrukturálnu integritu budovy a môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie vašej rodiny, takže je veľmi dôležité, aby ste mali plesne pod kontrolou!

Akékoľvek rozbité inštalatérske, vytečené vodovodné batérie alebo úniky v plášti budov by mali byť čo najskôr opravené.

Zvýšte vetranie: V kúpeľniach a kuchyniach používajte ventilátory (alebo okná).

Použitie odvlhčovačov Získajte kontrolu nad vlhkosťou vo vlhkých priestoroch a prostredí s vysokou vlhkosťou. Hladiny vnútornej vlhkosti by mali ideálne zostať medzi 30 – 50%.

Zabezpečte čerstvý vzduch: Pre novo postavené domy je potrebné poskytnúť pravidelné množstvo čerstvého vzduchu, to môže byť vykonané prostredníctvom klimatizácie, alebo rekuperáciou energie / tepla.

Použite parotesnú zábranu: V závislosti od toho, ako bol váš dom postavený, použite parotesnú bariéru

Vždy vysušte akékoľvek vlhké predmety čo najskôr, aby ste predišli vzniku plesní.

Pevné, nepórovité povrchy: Vyčistite alebo odsajte vodu, očistite ju jemným čistiacim prostriedkom a nechajte vyschnúť. Nepoužívajte bielidlo!

Porézne povrchy: Pokúste sa odstrániť vodu pomocou vákuového odsávania a urýchlite čas schnutia pomocou ventilátorov, ohrievačov a odvlhčovačov. Koberce, sadrokartónové dosky, stropné obklady  atď. By mali byť odstránené a zlikvidované. Čalúnené predmety môžu byť zachránené výmenou látky a náplne.