Aké farebné záclony ladia s ….?

Ak chcete osviežiť vzhľad miestnosti zmenou záclon, ale neviete, ako koordinovať okenné obklady so stenami, podlahami a nábytkom, nechajte svoju predstavivosť stúpať. Pokiaľ ide o farbu, špičkoví dizajnéri neberú do úvahy tradičné farebné schémy a používajú odvážne farby v tesných paletách. Použitie odtieňov v rodinách farieb je kľúčom k tomu, aby sa to všetko spojilo. Textúra a vzor môžu zvýrazniť alebo zosladiť farby v palete. Farba môže otvoriť malé medzery, vytvoriť medzeru v medziach alebo minimalizovať veľké medzery. Ak chcete priradiť nové záclony s inými prvkami, ako sú napríklad koberce alebo steny, nájdete niekoľko tipov a pokynov.

prirodzené farebné záclony

Keď sa pozrieme na vonkajší svet, existujú gradácie tmy a svetla zo zeme na oblohu. Zem je tmavá, často v odtieňoch šedej, hnedej a terakoty. Priestor medzi zemou a oblohou je plný farieb, ako sú pestré odtiene zelených stromov, pestrofarebné kvety a odtiene stavenej krajiny. Obloha je jasnejšia a ľahšia. Mnohí dekoranti používajú toto odstupňovanie od tmy k svetlu na koordináciu farieb v miestnosti.

Ak vaše podlahy sú tmavé, použite svetlejšie odtiene vo vertikálnej rovine od podlahy po strop. Obloženia okien sa môžu hrať buď na svetlo, alebo na tmú podľa nálady, ktorú chcete vytvoriť. Pre vzdušný a ľahký priestor používajte svetlejšie farby a ľahké tkaniny. Ak chcete zdôrazniť tmavšie odtiene, skúste ťažšie tkaniny, ktoré rozptýlia alebo zablokujú svetlo.

Klasické farby tiež pochádzajú z prírody. Zlato-žlté odtiene slnečného svitu sa dobre miešajú s odtieňmi zelenej, ktoré pripomínajú stromy alebo s tyrkysovou farbou, ktorá je viditeľná v mori a vo vode. Sivá a tansová vyvolávajú kameň a piesok. Ak je váš priestor prevažne tóny zeme, použite záclony na pridanie popovej farby. Čerešňovo červené alebo okrové záclony môžu oživiť miestnosť bez toho, aby ju ohromili. Len sa uistite, že je to farba, ktorú si môžete dlho vychutnať.

Použite klasické farebné kombinácie

čierne a biele záclony

Niektoré farebné kombinácie nikdy neskončia. Pravdepodobne najklasickejšia je čierna a biela. Čierna vyvoláva pocit formality a dôstojnosti. Biela dáva pocit svetla a čistoty. Ak máte biele steny, vyberte si pre okná jemný odtieň čiernej farby. Tmavé záclony kontrastujúce s ľahkými stenami vytvárajú ohnisko na okne. Mierny odtieň čiernej kompenzuje hustú sýtosť čistého čierneho. Vrstvenie poskytuje to najlepšie z oboch svetov. Použite tmavú farbu na náladu, tepelnú izoláciu alebo na udržanie svetla. Biele ozdoby poskytujú súkromie aj svetlo, keď sú tmavé záclony otvorené.

Mnoho dizajnérov kombinuje odtieň oranžovej s odtieňmi modrej farby. Navy a mandarínka alebo obloha modrá a rajčiak sú príklady. Prehrajte tieto farby s odtieňmi v rovnakej rodine. Textúra môže byť použitá na zdôraznenie tieňa. Vzor môže kombinovať niekoľko farieb, ktoré odrážajú paletu miestnosti.

Modrá a biela sú obľúbenou kombináciou. Veľa odtieňov modrej, tak rôznorodých ako kobaltová modrá, námorníctvo, tyrkysové, džínsové a robinské vajce, všetko kontrastuje pekne s bielym. Vzory nastavujú tému. Gingham a plátky dávajú krajine pocit, zatiaľ čo geometrické tlače dopĺňajú moderný alebo minimalistický motív. V okne sa prehrávajú opakujúce sa vzory alebo veľké motívy. Záclony bez vzorkovníc zmäkčujú okno. Aj keď vzory môžu vyzdvihnúť dominantnú farbu miestnosti, vzor môže odrážať aj iné odtiene.

Ďalším spôsobom použitia klasických farebných kombinácií je vybrať z miestnosti dve prevládajúce farby a rozšíriť paletu pridaním farieb z rovnakej rodiny. Niektorí dizajnéri odporúčajú používať stupnicu 60-30-10 na vyváženie farieb. Ak máte prevažnú farbu v miestnosti, záclony môžu vyvážiť pomer. Napríklad v miestnosti s prevahou tmavomodrej farby a sekundárnej farby tmavočervenej farby, záclony môžu kombinovať sekundárne a akcentné farby bez toho, aby zdĺhli schému. Vankúše, hody koberčekov a ďalšie príslušenstvo môžu hrať farbu a vzor.

Použite vzor a textúru

Ak máte tendenciu k monochromatickému dekoračnému vzoru, vzor a textúra oživia váš priestor. Okrasné dresingy, koberčeky a hračkárske vankúše môžu zmeniť pocit miestnosti. Zmiešavanie a prispôsobenie typov vzorov, veľkostí vzorov a farieb premení miestnosť s chrobákom na živý. Textúra môže tiež prispieť k dekoru.

Nebojte sa miešať vzory. Existujú však niektoré základné pravidlá, ktoré spájajú miešacie vzory. Môžete použiť pomer 60-30-10 pre farbu miestnosti podľa vzoru a textúry. Vyberte si tri rôzne vzory, ako sú šijóny, polka bodky a florals. Rôzne rozmery dvoch vzorov robia každý rozlišujúci a vytvára záujem. Ak používate kvetinovú záclonu, skúste hodiť vankúše v rovnakej kvetinovej. Kontrast kvetinové s malým geometrickým vzorom a pruhom. Kľúčom je koordinovať farby a odtiene. Použite jednu farbu ako tému a použite súvisiace farby na kontrast a záujem. Vyvažujte vzory s pevnými látkami tak, aby oko nebolo zahltený.